Понад половина компаній платитиме меншу зарплатню своїм співробітникам.
Опитування Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) свідчить, що 55% українських компаній не зможуть компенсувати своїм співробітникам зростання військового збору з 1,5% до 5%. Про це свідчать результати опитування Європейської Бізнес Асоціації.
Опитування проводилось на початку жовтня 2024 року серед 71 компанії різних галузей, показали, що податкове навантаження, включаючи можливе підвищення військового збору та бази для ЄСВ, значно вплине на їхні операційні витрати.
Зокрема, у разі збільшення військового збору до 3%, лише 15% компаній готові повністю компенсувати втрати співробітників найближчим часом, тоді як 7% планують часткову компенсацію до кінця року після завершення воєнного стану. Якщо ж збір зросте до 5%, повністю компенсувати втрати зможуть лише 14% компаній, а 13% розглядають часткову компенсацію.
Опитані також зазначили, що підвищення бази нарахування ЄСВ з 15 до 20 мінімальних заробітних плат, яке вплине на доходи до 160 тис. грн, може суттєво збільшити їхні витрати: 58% респондентів вважають, що це вплине на їхню фінансову стабільність, а 56% можуть зменшити інші важливі витрати для підтримки операційної діяльності.
Щодо підвищення ПДВ, компанії висловили занепокоєння, що цей крок може сприяти збільшенню тіньової економіки та контрабанди, погіршуючи економічні перспективи країни. Як альтернативу, бізнес сприймає пропозицію ЄБА про обкладання ПДВ імпортних товарів вартістю до 500 євро для супроводжуваного багажу та до 150 євро для поштових відправлень, які нині не обкладаються податками.
Учасники опитування представляють переважно міжнародні компанії (79%), 48% з яких — великі підприємства, а 44% — середні.