У травні Національний банк України суттєво активізував валютні інтервенції, значно наростивши обсяги продажу іноземної валюти на міжбанківському ринку. У порівнянні з квітнем, обсяг реалізованої валюти зріс на 30%. Про це пише forex.ua з посиланням на oboz.ua.
Якщо порівнювати з травнем 2024 року, то обсяг валютних інтервенцій скоротився на 4,8%, що еквівалентно $149 мільйонам.
Чистий обсяг продажу доларів із резервів для підтримки стабільності гривні зріс на $662 млн — із $2,26 млрд до $2,92 млрд. У той же час обсяг валютних закупівель НБУ за місяць скоротився з $18 млн до лише $1 млн.
Загалом за останній тиждень травня обсяг валютних інтервенцій НБУ збільшився на 5,7% — на $35 млн, досягнувши $653,2 млн у порівнянні з попереднім тижнем. На початку тижня, з суботи по понеділок, на готівковому ринку спостерігалося позитивне сальдо між купівлею та продажем валюти — $4,5 млн. Однак із вівторка ситуація змінилася: сальдо стало від’ємним і зросло до $13,1 млн у четвер, починаючи з $1 млн.
Раніше колишній заступник голови НБУ та ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко підкреслював, що основним фактором стабільності валютного ринку є суттєві обсяги міжнародної фінансової підтримки. Саме ці надходження дають змогу Нацбанку утримувати високий рівень валютних резервів і запобігати різким коливанням курсу.
У квітні міжнародні резерви НБУ сягнули рекордного рівня — $46,7 млрд, що на 10,1% більше, ніж у попередньому місяці. Такий приріст став можливим завдяки надходженням коштів від Європейського Союзу та Світового банку. Це забезпечило Національному банку міцну фінансову базу для стримування різких коливань на валютному ринку.
“Валютний курс зараз формується не стільки економікою – експортом, імпортом, емісією, – скільки залежить від обсягів допомоги з боку наших західних партнерів. Достатні обсяги такої підтримки на нинішній рік гарантовані. Тому курс відносно стабільний”, – пояснював економіст.