Основною метою Національного банку є підтримка стабільності валютного ринку. Протягом останнього року в Україні функціонує режим “керованої гнучкості”, що дозволяє уникати значних коливань курсу. Про це у колонці на РБК-Україна зазначив керівник Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський, пише forex.ua.
“Що це означає? Що ми докладаємо зусиль, щоб курс гривні рухався в обидва боки: не лише послаблювався, а й зміцнювався. Також ми зрізаємо загрозливі коливання курсу, а це дає впевненість, що завтра курс не вилетить у відкритий космос, що ситуація контрольована”, – написав він.
За словами Лепушинського, коливання курсу на щоденній основі позитивно впливає на стійкість ринку. “Коли фінансова система не може реагувати на зміну умов, накопичуються дисбаланси, які, зрештою, створюють значні ризики (ми добре пам’ятаємо наслідки тривалої фіксації курсу, які проявилися у 2008 і 2014 роках). Тож насправді те, що зараз курс рухається, реагуючи на ринкові зміни, є вагомим приводом менше турбуватися, що він вилетить у піке”, – зазначив керівник департаменту НБУ.
Лепушинський зауважив, що ринок працює в такому режимі вже близько року, і за цей час стало зрозуміло, що суттєвих потрясінь не відбувається.
“Якою тут є роль облікової ставки? Наявність стимулу (висока процентна ставка) за можливості вибору (гривня проти валюти) зменшує попит на валюту та тиск на міжнародні резерви НБУ. Останні ми поповнюємо за рахунок міжнародної допомоги. Тобто їхній обсяг, попри достатність на сьогодні, є обмеженим. Їх треба економити, адже це подушка безпеки для економіки України і можливість здійснювати закупівлю зброї за кордоном”, – додав він.
Нагадаємо, що з 3 жовтня 2023 року Національний банк України перейшов до режиму керованої гнучкості обмінного курсу, реагуючи на ринкову ситуацію шляхом підвищення або зниження курсу своїх інтервенцій. Основна частина операцій на міжбанківському ринку здійснюється завдяки придбанню доларів банками у Нацбанку, тому регулятор фактично здійснює контроль курсу.