Через дії президента США Дональда Трампа інвестори почали втрачати довіру до долара, що змусило їх активніше вкладатися в євро та золото. Попри це, американська валюта досі зберігає статус провідної у світі. Про це в коментарі для “РБК-Україна” повідомив очільник департаменту фінансових ринків та інвестиційної діяльності “Глобус Банку” Тарас Лєсовий, пише forex.ua.
За словами банкіра, до 20 травня на валютному ринку України, ймовірно, зберігатиметься відносна стабільність, насамперед у зв’язку з тривалим періодом податкових платежів. До того ж важливу роль відіграватиме Національний банк, який за допомогою валютних інтервенцій стримуватиме дисбаланс між попитом і пропозицією.
Лєсовий підкреслив, що у воєнний період найбільш дієвим залишається режим “керованої гнучкості”, оскільки валютний ринок розвивається не хаотично, а зміни курсу, хоча й мають різний напрям, залишаються незначними.
Також, за прогнозом банкіра, тенденція до вирівнювання між курсами на міжбанківському та готівковому ринках збережеться — у період з 12 по 18 травня очікується майже повна відповідність.
Експерт не виключає, що у травні можливе поступове зростання курсу долара. Водночас, за його словами, поточні значення залишатимуться нижчими за ті, що були зафіксовані на початку року (станом на 1 січня 2025 року офіційний курс складав 42,02 гривні за долар).
“Очікується, що протягом наступного тижня офіційний курс перебуватиме в межах 41,25-41,65 грн//долар”, – прогнозує Лєсовий.
Що буде з курсом євро
Банкір наголосив, що курс євро в Україні формуватиметься під впливом динаміки пари долар/євро на глобальних ринках. Водночас малоймовірно, що вартість долара знизиться нижче рівня 1,13–1,15 за євро. Отже, нових рекордних коливань між цими двома ключовими валютами очікувати не варто.
“Хоча все, як і раніше, може залежати переважно від економічних рішень/вчинків президента США. Ті зі світових інвесторів, хто встиг втекти з долара в євро чи золото, навряд чи швидко повернуться до доларової тихої гавані, адже для них вона стала справжнім Перл-Харбором”, – зазначив Лєсовий.
При цьому він зауважив, що долар США й надалі виконує роль світової валюти — він залишається стабільним і не має загрози глобальної девальвації. За даними, близько 80% світового капіталу зосереджено саме в доларі.
Прогноз курсу
За словами Лєсового, валютний ринок у період з 12 по 18 травня матиме такі основні характеристики:
- Допустимі коливання курсу становитимуть 41,25–41,65 грн за долар і 45–48 грн за євро на міжбанківському ринку, а на готівковому — 41,2–41,6 грн за долар і 45–48 грн за євро.
- Різниця між міжбанківським і готівковим курсом у середньому буде нульовою.
- Тижневі коливання курсів залишатимуться в межах 1–1,5% від початкового рівня на старті тижня.
“Попри затяжні спроби встановити мир, чи радше сказати – знайти дієвий механізм для припинення бойових дій, війна триває, що так чи інакше тиснутиме на настрої громадян. Разом з тим, долю валютного ринку визначатимуть головним чином економічні чинники та стратегія регулятора. Відтак не варто очікувати шалених курсових змін, ситуація залишатиметься прогнозованою та прийнятною: офіційна вартість долара буде нижчою за початковий курс 2025 року, тобто менш як 42 гривень”, – підсумував банкір.