Пн. Бер 24th, 2025

Запровадження екологічного мита в ЄС може завдати Україні збитків майже на 5 млрд доларів – GMK Center

Запровадження екологічного мита в ЄС може завдати Україні збитків майже на 5 млрд доларів – GMK Center
Мито / Фото: pixabay

Запровадження вуглецевого податку (CBAM) в Європейському Союзі з 2026 року може завдати серйозних збитків українській економіці, яка значною мірою залежить від експорту. Прогнозується, що у період з 2026 по 2030 роки загальні втрати експорту перевищать $4,6 млрд. Після 2030 року Україна ризикує взагалі зупинити експорт таких товарів, як цемент, добрива, чавун, квадратна заготовка та сортовий прокат. Таку інформацію оприлюднив GMK Center, пише forex.ua.

“Через блокування морських портів під час війни основним торгівельним партнером для України став Євросоюз. Але введення CBAM створить додаткові перешкоди для українських компаній, що експортують товари до ЄС. Під дію екологічного податку може потрапити 15-17% українського експорту до ЄС. У 2023 році український експорт товарів, які підпадають під дію CBAM, склав $3,6 млрд. При цьому 93% українського експорту, що підпадає під регулювання CBAM, – це продукція чорної металургії”, – зазначають аналітики GMK Center.

З часом втрати для української економіки від запровадження СВАМ будуть збільшуватися. У 2026 році, коли CBAM повністю вступить у дію, втрати експорту можуть досягти $202 млн. За прогнозами аналітиків, у 2030 році цей показник може зрости до $1,4 млрд.

“Через CBAM Україна після 2030 року може повністю зупинити експорт в ЄС цементу, добрив, чавуну, квадратної заготовки, сортового прокату. У 2026-2030 роках сумарні втрати експорту можуть сягнути понад $4,6 млрд. Втрати ВВП будуть більшими, з огляду на міжгалузеві зв’язки в українській економіці. Наприклад, металургійний сектор впливає на роботу вугільної та коксохімічної промисловості, машинобудування, сферу послуг. У 2026 році Україна може втратити до $790 млн ВВП через CBAM. А у 2030 році втрати ВВП можуть скласти до $4,9 млрд”, – підкреслили у GMK Center.

Експерти наголошують, що експорт до Європейського Союзу має ключове значення для українських підприємств: за перші шість місяців 2024 року 56,2% продукції було експортовано саме до країн ЄС. У зв’язку з цим, впровадження екологічного податку CBAM негативно позначиться на українській економіці.

“Така ситуація суперечить і стратегічним інтересам ЄС, який підтримує Україну. Адже збереження торгівельних відносин з ЄС дозволить Україні ще більше інтегруватися в європейську економіку та підтримає фінансові можливості державного бюджету вже зараз”, – зазначають у GMK Center.

В Асоціації “Укрцемент” раніше заявили, що сплата екологічного податку CBAM на загальних засадах призведе до повної втрати конкурентоспроможності українських виробників. Тому уряду слід розпочати переговори про приєднання до CBAM на умовах декларативного характеру — з наданням звітності, але без сплати податку, аргументуючи це війною як форс-мажорною обставиною, передбаченою європейським законодавством.

Нагадаємо, раніше видання Politico писало, що Європа з одного боку надає Україні фінансову допомогу, а з іншого – запроваджує вуглецевий податок CBAM, через який Україна щорічно може втрачати 1,4 мільярда євро. Проте цих втрат можна уникнути, якщо ініціювати переговори з ЄС, адже в законі про CBAM передбачено можливість отримання податкових пільг для країн, що перебувають у форс-мажорних умовах. Враховуючи, що в Україні триває повномасштабна війна, є вагомі підстави звертатися до ЄС з проханням про відтермінування цього питання.

Related Post