Вт. Кві 29th, 2025

Загроза для гривні: як ймовірне скасування торговельного безвізу з ЄС вплине на курс

Загроза для гривні: як ймовірне скасування торговельного безвізу з ЄС вплине на курс
Прапори України та ЄС / Фото: armyinform

Безмитна торгівля між Україною та Європейським Союзом діятиме до 5 червня 2025 року. Після цього можливе її продовження ще на рік або ж повне скасування, що може мати значний негативний вплив на економіку України. Для країни, що перебуває у стані війни, наслідки можуть бути дійсно руйнівними, особливо з урахуванням нестабільності ситуації з військовою підтримкою з боку США, пише forex.ua з посиланням на “Фокус”.

Економічні експерти застерігають, що окремі компанії можуть припинити діяльність, що негативно позначиться на продовольчому забезпеченні населення.

Втрати України від скасування торговельного безвізу можуть сягнути 3 мільярдів євро, що еквівалентно 7% від загального експорту у 2024 році.

У Мінекономіки зазначають, що у січні 2025 року обсяг українського експорту склав 3,1 мільярда доларів. Найбільшу частку становили кукурудза, соняшникова олія та пшениця. До основних експортних товарів також увійшли залізна руда, кабелі та соєві боби.

Євросоюз залишається основним напрямком для українського експорту, на який у 2024 році припало 60% загального обсягу поставок. Більше половини цієї частки становила продукція аграрного сектора. Якщо мита та квоти будуть відновлені, найбільший удар припаде саме на сільськогосподарських виробників.

Як скасування торговельного безвізу позначиться на курсі гривні

Скасування торговельного безвізу може спричинити послаблення гривні та ускладнити надходження валюти в країну.

За оцінками Дмитра Чуріна з Eavex Capital, до 2028 року курс долара може досягти 52 гривень. У найближчий період значних коливань не прогнозується, проте поступова девальвація є неминучою.

Андрій Шевчишин з Українського товариства фінансових аналітиків наголошує, що відмова ЄС від угоди матиме негативний вплив не тільки на економіку, але й на перспективи України щодо вступу до Євросоюзу.

Фахівці все ж прогнозують, що ЄС, швидше за все, продовжить угоду, однак може запровадити збільшені квоти на аграрну продукцію.

Related Post