У понеділок, 16 грудня, в Брюсселі зберуться міністри енергетики країн ЄС, щоб обговорити перспективи енергетичного сектора в умовах зростаючих занепокоєнь щодо доступності цін на енергоносії. Також буде порушено питання про завершення транзитної угоди між Україною та Росією, яка відігравала ключову роль у забезпеченні постачання російського газу до Європи. Про це пише forex.ua з посиланням на агенцію Bloomberg.
В ході зустрічі Єврокомісія має намір надати країнам-членам оновлену інформацію про готовність до зимового періоду та можливі альтернативи постачання енергоресурсів.
Це буде перша зустріч для нового єврокомісара з енергетики, данця Дана Йоргенсена. Міністри обговорять шляхи зниження вартості енергоносіїв, підвищення конкурентоспроможності промислового сектору та просування “зеленої” трансформації.
“Доступність енергії залишається гострою проблемою через геополітичну нестабільність, перебої в ланцюгах постачання та залежність від імпорту викопного палива”, — зазначається у документі, який підготувала Угорщина, яка наразі головує в Раді ЄС.
За інформацією Єврокомісії, завершення угоди між Києвом і Москвою вже відображено в ситуації на європейських газових ринках, і регіон здатний забезпечити альтернативні маршрути постачання. У той же час, покупці газу в Словаччині та Угорщині проводять переговори про збереження поставок через обмінні механізми між РФ та Азербайджаном.
Вартість газу в Європі суттєво впала в порівнянні з піковими рівнями 2022 року, що стало можливим завдяки зростанню обсягів імпорту зрідженого природного газу. Однак ціни все ще залишаються високими, створюючи фінансовий тиск на багато домогосподарств і бізнесів через дорогі енергоресурси.
У січні Єврокомісія має намір презентувати нову ініціативу Competitiveness Compass, що спрямована на посилення енергетичної безпеки та зниження залежності від викопних джерел енергії. У лютому планується представити стратегію Clean Industrial Deal, яка передбачатиме детальний план щодо забезпечення доступної енергії та підтримки промислового сектора.
Євросоюз планує розробити детальний план дій для повного припинення використання російських енергоносіїв, які наразі становлять приблизно 15% загального імпорту в країнах блоку.