Сб. Кві 26th, 2025

ЄС вивчає варіанти для припинення газових угод з РФ, не виплачуючи компенсації

ЄС вивчає варіанти для припинення газових угод з РФ, не виплачуючи компенсації
Російський газопровід / Фото: росЗМІ

Європейська комісія розглядає варіант юридичного припинення довгострокових угод на постачання російського газу без необхідності виплати відшкодувань. Про це пише forex.ua з посиланням на Financial Times.

Цей крок є частиною плану Європейського Союзу щодо повного припинення використання російських викопних енергоносіїв до 2027 року.

Розглядається можливість запровадження режиму форс-мажору, що дав би змогу компаніям розірвати контракти без грошових зобов’язань. “Якщо головна мета — припинити фінансування Росії, то виплата компенсацій суперечитиме всій ідеї”, — зазначив один із чиновників.

Попри те, що частка російського газу, який постачається трубопроводами, знизилася до 11%, імпорт скрапленого природного газу (СПГ) з Росії, навпаки, зріс. Основними пунктами його надходження залишаються порти Бельгії, Іспанії та Франції.

Оскільки контракти є конфіденційними, це створює труднощі для їх юридичного аналізу. Один із посадовців підкреслив, що “посилання на війну в Україні як підставу для форс-мажору може виявитися юридично недостатнім”.

Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що план буде представлено протягом найближчих трьох-чотирьох тижнів.

Експерти аналітичного центру Bruegel вважають, що запровадження мит на російський газ було б результативнішим кроком, ніж повне ембарго: це дозволило б ЄС отримувати додаткові надходження до бюджету та змусило б РФ знижувати вартість постачань. Для реалізації такої ініціативи достатньо підтримки більшості країн Євросоюзу.

“Необхідно терміново запровадити ефективний спільний механізм для імпорту російського газу, інакше Росія знову може вдатися до вибіркових постачань, щоб поглибити суперечності між країнами-членами”, — зазначається у звіті.

Однак, незважаючи на тиск з боку Брюсселя, компанії й надалі укладають угоди на постачання російського скрапленого газу, остерігаючись стрибка цін через нестабільну ситуацію на енергетичному ринку.

Related Post