Європейський Союз спрямовує більше коштів на закупівлю російських викопних енергоносіїв, ніж на фінансову підтримку України. Такий висновок міститься у звіті Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA), підготовленому до третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії. Про це пише forex.ua.
Згідно з оцінками CREA, протягом третього року повномасштабної війни РФ проти України Євросоюз імпортував російську нафту та газ на суму 21,9 мільярда євро, що майже дорівнює обсягу закупівель блоку за 2023 рік.
Закупівлі російських викопних енергоносіїв Євросоюзом у третій рік повномасштабної війни перевищили 18,7 мільярда євро, які блок виділив Україні як фінансову допомогу у 2024 році.
У звіті також зазначено, що у 2024 році ЄС витратив на закупівлю російських викопних енергоносіїв на 39% більше, ніж на фінансову підтримку України, не враховуючи військову та гуманітарну допомогу.
Окрім того, держави G7+ закупили нафтопродуктів на 18 мільярдів євро від шести нафтопереробних підприємств в Індії та Туреччині, з яких близько 9 мільярдів євро припадало на продукцію, виготовлену з російської нафти.
Доходи Росії від податкових надходжень із цього імпорту склали приблизно 4 мільярди євро.
За третій рік повномасштабної війни загальний прибуток РФ від експорту викопного палива у світі досяг 242 мільярдів євро, а з лютого 2022 року цей показник зріс до 847 мільярдів євро.
Близько половини податкових надходжень Росії забезпечує нафтогазова галузь. За даними CREA, протягом третього року повномасштабної війни 558 танкерів, що належать російському тіньовому флоту, транспортували 167 мільйонів тонн пального на загальну суму 83 мільярди євро.
Тіньовий флот здійснив 78% морських поставок російської сирої нафти вартістю 57 мільярдів євро та перевіз 37% нафтопродуктів на суму 26 мільярдів євро.
У CREA зазначають, що посилення санкцій, націлених на російські схеми обходу обмежень, здатне знизити річні доходи РФ від експорту викопного палива на 51 мільярд євро, що призведе до скорочення загального доходу країни приблизно на 20%.