Пт. Чер 13th, 2025

Які фінансові операції українців не бачить податкова: подробиці

Які фінансові операції українців не бачить податкова: подробиці
Ілюстративне фото / Джерело: freepik

Останнім часом українці, які торгують онлайн, почали отримувати листи від податкової служби щодо пояснення руху коштів на їхніх банківських картках. ДПС має можливість відстежувати всі платежі, зокрема післяплату, в режимі реального часу, особливо якщо транзакції здійснюються через фінансові платформи, такі як NovaPay. Таким чином, викликає питання: чи існують лазівки, які допоможуть продавцям уникнути пильного нагляду з боку податкових органів? Про це розповів податковий консультант Михайло Смокович, пише forex.ua з посиланням на “Новини.LIVE”.

Багато українців продають товари онлайн — через цифрові платформи, соціальні мережі або публікуючи оголошення на різних сайтах. Дехто діє відповідно до законодавства і реєструє ФОП, щоб офіційно сплачувати податки з отриманого прибутку. Водночас частина громадян воліє не ділитися доходами з державою та уникає податкових зобов’язань.

Щоб оминути контроль, можна вдатися до таких способів:

  • розрахунок готівкою напряму, тобто “з рук у руки”;
  • повна оплата на банківську картку, минаючи будь-яких посередників.

Кожен із цих способів має свої мінуси. При розрахунку готівкою необхідно, щоб продавець і покупець перебували в одному місті чи селі. Проте формат онлайн-продажів зазвичай орієнтований на клієнтів з усієї України, тому організувати таку форму оплати може бути проблематично.

“Другий варіант — оплата на власну картку фізичної особи. Якщо ви продаєте на OLX, на будь-якому іншому маркетплейсі, в соцмережах або просто по оголошенню, і людина платить на банківську картку, то податкова про це не дізнається, оскільки в Україні досі не розкрита банківська таємниця”, — розповів Михайло Смокович.

Зрозуміло, що не всі продавці погоджуються надсилати товар по передоплаті в повному обсязі — існує ризик, що покупець отримає посилку і просто зникне. У свою чергу, клієнти також остерігаються платити наперед, не маючи можливості перевірити товар на пошті. Крім того, варто враховувати ще одну небезпеку — увагу з боку фінансового моніторингу.

Якщо на особистий рахунок регулярно надходить велика кількість платежів, банк може зацікавитися такою активністю та ініціювати перевірку фінансових операцій. У випадку, коли щомісяця проходять сотні транзакцій, ризик потрапити під фінансовий моніторинг зростає в рази. Це може призвести до блокування картки та донарахування податків ДПС за доходи, які не були офіційно задекларовані.

Висновок простий: доцільніше заздалегідь зареєструвати ФОП і здійснювати онлайн-торгівлю без юридичних ризиків. Податкові ставки в Україні залишаються помірними, тож витрати будуть мінімальними. Натомість ви зможете спокійно працювати, не переймаючись можливим викриттям неофіційної діяльності.

Related Post