На тлі інфляційних процесів та нестабільного валютного курсу в Україні особливо гостро постає питання збереження власних коштів. У розмові з “Главред” економіст і виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин поділився думкою, у якій формі українцям доцільніше зберігати свої заощадження. Про це пише forex.ua.
Пендзин зазначає, що інфляційні процеси впливають не лише на гривню, а й на долар. Як приклад він наводить різницю між доларами зразка 1991, 2000 та 2025 років — їхня купівельна спроможність суттєво відрізняється. Люди, які десятиліттями зберігали долари “під подушкою”, насправді втратили щонайменше 50% їхньої реальної цінності.
Економіст підкреслює важливість розміщення заощаджень з урахуванням як прибутковості, так і надійності. Варто завжди порівнювати доступні варіанти — зберігати кошти в гривні, доларах чи євро — й обирати той, що забезпечує кращий баланс між доходністю та безпекою.
“Сьогодні облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), номіновані в гривні, вам дадуть близько 16% річних. Долар, якщо ви його понесете в банк, дасть вам 5% річних, по суті, нічого не дасть. Євро дасть ще менше. Якщо вкласти в ОВДП, то долар вам дасть 2,5% річних. Припустимо, за 4 тисячі гривень ви купуєте 100 доларів, або 70-80 євро. Гривню при цьому ви вклали в ОВДП. Ви прожили рік. За гривню ви отримали 17%, за долар – 3%, за євро – 1%. А потім усі ці купи перерахуйте в гривню і подивіться, що у вас вийде. А вийде у вас, що ОВДП за того рівня динаміки зростання курсу гривні щодо долара, який є сьогодні, набагато вигідніші”, – розповідає Пендзин.
За його словами, від початку року курс долара впав з 42,5 до 41 гривні. Ті, хто придбав валюту у січні, зараз зазнають фінансових втрат.
Водночас, як зазначає експерт, якби ці кошти було вкладено в облігації внутрішньої державної позики, за шість місяців інвестори могли б отримати близько 8% чистого доходу. На відміну від банківських вкладів, ОВДП не підлягають оподаткуванню, що створює вагому перевагу — різниця в дохідності може досягати 23%.
“Отже, до кінця 2025 року вигідніше вкладатися в ОВДП. Чому я говорю саме про 2025 рік? Тому що на весь 2025 рік у нас є макроекономічне фінансування в розмірі 50 мільярдів доларів, яке ми отримали від країн G7, а це гарантовано означає, що курс рухатися не буде. Тобто курс буде більш-менш прогнозований”, – підсумував Пендзин.