У випадку диференціації податкових ставок на тютюнові вироби для електронного нагрівання (ТВЕН) і традиційні сигарети, податкові надходження до державного та місцевих бюджетів зростуть на 21 мільярд гривень до 2028 року, пише forex.ua.
Про це у своїй колонці на Цензор.НЕТ розповіла Тетяна Потопальська, експертки з питань податків, яка також є членкинею Експертної ради з підготовки узагальнюючих консультацій з податкових питань при Міністерстві фінансів України.
За її оцінкою, у 2025 році податкові надходження до державного та місцевих бюджетів (акцизний податок, ПДВ та 5-відсотковий роздрібний акциз) мають збільшитися на 5,2 млрд грн завдяки диференціації акцизних ставок на тютюнові вироби, порівняно з варіантом з однаковими ставками для сигарет та ТВЕН.
“Якщо екстраполювати застосований на 2025 рік метод розрахунку із застосуванням диференційованих ставок і на 2026-2028 роки, терміну, на який розрахований проект нового акцизного плану, то сума додаткових бюджетних надходжень сягне майже 21 млрд грн за 4 роки”, – вказала експертка.
Вона вважає, що це може статися завдяки тому, що частина споживачів сигарет перейде на повністю легальну продукцію ТВЕН, замість того щоб обирати нелегальний ринок сигарет.
Відповідно до дослідження, на відміну від ринку звичайних сигарет, де значна частина перебуває у тіньовому секторі, ринок ТВЕН в Україні розвивається виключно у правовому полі, без фальсифікацій, і забезпечує стабільні податкові надходження.
Потопальська підкреслила, що до 2021 року в Україні вже існували різні податкові ставки для сигарет і ТВЕН, причому ставки на ТВЕН в той час встановлювалися за вагою.
Згідно з урядовим законопроєктом, з 2025 року планується підвищення ставки на тютюнові стіки, проте зростання буде відбуватися з різною швидкістю в порівнянні з сигаретами. Наприклад, у наступному році мінімальний акциз на сигарети становитиме 78 євро за 1 тисячу штук, а для ТВЕН – 70,4 євро за 1 тисячу. Різниця в податкових ставках складатиме менш як 10%.
Експертка зазначає, що в країнах ЄС середній рівень різниці між акцизними ставками на ці товари перевищує 60%.
Також повідомляється, що парламент планує розглянути у другому читанні урядовий законопроєкт №11090. Він передбачає перехід до встановлення акцизних ставок на тютюнові вироби в євро, продовження нинішнього графіку підвищення акцизів до 2028 року для досягнення мінімального рівня, який діє в ЄС (90 євро за 1000 сигарет), а також впровадження європейського підходу до оподаткування ТВЕН із розрізненням акцизних ставок у порівнянні з сигаретами.