Міністри енергетики європейських держав 15 жовтня проведуть обговорення щодо продовження транзиту газу через територію України. Існує два можливих сценарії, але до досягнення домовленості наразі ще далеко. Про це пише forex.ua.
15 жовтня міністри з 27 держав проведуть зустріч у Люксембурзі, щоб обговорити підготовку регіону до прийдешнього зимового періоду. Захід відбудеться на фоні того, що 31 грудня спливає термін угоди про транзит газу між Києвом та Москвою.
Прагнення гарантувати енергетичну безпеку змусило країни Європейського Союзу шукати інші джерела постачання газу, що спричинило зростання вартості енергоносіїв і збільшило навантаження на енергетичні системи регіону.
Європі необхідно посилити свої дії для зниження залежності від російських викопних ресурсів, зокрема за рахунок зменшення споживання природного газу та прискорення впровадження відновлюваних джерел енергії. Українська газотранспортна система залишається одним із небагатьох маршрутів для постачання російського газу до європейських країн, однак постачання скрапленого природного газу (СПГ) до ЄС продовжується у значних обсягах.
Нагадуємо, що наразі укладення нової угоди ще не близьке, хоча і Київ, і Москва висловили готовність до пошуку рішення, в якому може бути залучений Азербайджан. Ймовірно, що остаточне рішення буде прийнято в останній момент.
Словаччина спільно з Австрією розглядає нові можливі маршрути для транспортування природного газу. Одним із варіантів, який вивчається, є заміна Росії на Азербайджан як основного постачальника. Проте деталі цієї угоди поки що не визначені. З огляду на обмежені газові ресурси Азербайджану будь-який експорт до Європи вимагатиме координації з Росією, що призведе до значних політичних наслідків та спричинить обговорення навколо цієї ініціативи.
Азербайджанська компанія SOCAR має потенціал для того, щоб зайняти місце, яке звільнив “Газпром” і взяти на себе постачання газу до європейських країн. Ба більше, за оцінками експертів, компанія може також сприяти транзиту газу через територію України.
“Україна має сама вирішувати, як вчинити з трубопроводом, тому це також її відповідальність та її право вчинити з цим належним та відповідальним чином”, – заявила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Для забезпечення стабільного транспортування газу через розгалужену трубопровідну систему України необхідно приблизно 10-11 мільярдів кубометрів. Якщо обсяг впаде нижче цього рівня, може виникнути потреба у додатковому закачуванні газу, що може зробити операцію економічно невигідною.