У листопаді 2024 року рівень споживчої інфляції в Україні підвищився до 11,2% у річному обчисленні, перевищивши очікування, озвучені в жовтневому Інфляційному звіті Нацбанку України. Про це пише forex.ua з посиланням на Макроекономічний та монетарний огляд НБУ за січень 2025 року.
У листопаді базова інфляція становила 9,3% у річному обчисленні. Це зростання спричинили подорожчання перероблених харчових продуктів, збільшення витрат підприємств на енергопостачання та заробітну плату, а також девальвація національної валюти.
Ціни на продовольчі товари зросли внаслідок зменшення пропозиції окремих сільськогосподарських культур і продукції тваринництва, що позначилося як на сирих, так і на оброблених продуктах. Подорожчання непродовольчих товарів було спричинено впливом валютного курсу, зокрема уповільненням зниження цін на одяг і взуття.
Зростання цін торкнулося сфери послуг, зокрема освіти, зв’язку, культури, відпочинку, а також ресторанного й готельного бізнесу. Це було зумовлено збільшенням виробничих витрат. Вартість пального, хоч і дещо сповільнила зростання завдяки падінню світових цін на нафту, все одно залишається під впливом внутрішніх чинників.
Адміністративно регульована інфляція також набрала обертів: подорожчання алкоголю та тютюнової продукції було обумовлене девальвацією національної валюти та збільшенням акцизів у 2025 році. Водночас тимчасове замороження зростання тарифів на житлово-комунальні послуги стримувало їхнє подорожчання.
У виробничій сфері інфляційні темпи знизилися до 24,1% у річному вимірі, що частково пояснюється уповільненням зростання цін на електроенергію та газ. Водночас у добувній промисловості ціни знову почали зростати через підвищення світового попиту, нестачу робочої сили та зростання витрат на енергоносії й логістику.