Уряд не відмовляється від намірів реформувати спрощену систему оподаткування в Україні. Планується кардинальний перегляд умов для фізичних осіб-підприємців, а також підвищення податків. Про це пише forex.ua з посиланням на “РБК-Україна”.
Згідно зі звітом Мінфіну про стан виконання Національної стратегії доходів у 2024 році, реформування спрощеної системи оподаткування заплановано через рік після реалізації заходів, передбачених підрозділом 4.2.3(b) Стратегії.
Цей підрозділ визначає такі положення: “Впровадження заходів, спрямованих на безпеку використання даних та доступ до інформації про обсяг та обіг коштів платників податків на їх рахунках у банках. Розробка концепції та політики безпеки використання податковими органами (персоніфікованої) деперсоніфікованої інформації про платників податків”.
У 2024 році реалізація цього пункту стратегії ще не відбулася.
Реформа спрощеної системи оподаткування
Відповідно до Національної стратегії доходів, реформа передбачає впровадження таких змін у порівнянні з нинішньою моделлю спрощеної системи оподаткування:
- Упродовж трирічного перехідного періоду ставки єдиного податку для юридичних осіб третьої групи поступово зростатимуть до рівня стандартної ставки податку на прибуток (нині 18%). Після завершення цього періоду компаніям більше не дозволятиметься використовувати спрощену систему оподаткування.
- Другу та третю групи спрощеної системи оподаткування для ФОПів об’єднають в єдину категорію, а податкові ставки будуть диференційованими. Запропонована шкала передбачатиме мінімальну ставку 3 % для торгівлі та поступове збільшення до 17 % для окремих видів послуг.
- Список видів діяльності, дозволених для першої групи спрощеної системи оподаткування, переглянуть, скорочуючи його за рахунок високомаржинальних бізнесів. Також зміниться підхід до оподаткування: замість фіксованої ставки запровадять податок, що нараховуватиметься лише на фактичний дохід.
- Для платників об’єднаної другої групи спрощеної системи оподаткування використання реєстраторів розрахункових операцій (як класичних, так і програмних) стане обов’язковим.
- Порогове значення для реєстрації платником ПДВ поширюватиметься на всіх суб’єктів, які використовують спрощену систему оподаткування.
- Для фермерських господарств, що працюють як фізичні особи та залишаються в четвертій групі ССО, буде розширено базу для нарахування податків.
- Протягом трьох років для юридичних осіб, що займаються виробництвом сільськогосподарської продукції, ставки єдиного податку поступово підвищуватимуться, допоки не досягнуть рівня, еквівалентного загальній ставці податку на прибуток.
- Буде ліквідовано винятки, які дозволяли здійснювати господарську діяльність без обов’язкового обліку та документального підтвердження походження товарів, що підлягають реалізації.