Пн. Бер 24th, 2025

В Україні фіксують зростання кількості підозрілих фіноперацій

В Україні фіксують зростання кількості підозрілих фіноперацій
Ілюстративне фото / Джерело: freepik

У 2024 році до Держфінмоніторингу надійшло 1 750 940 звітів про фінансові операції, що підлягають фінансовому контролю. Це на 23% перевищує показник попереднього року, пише forex.ua з посиланням на “Опендатабот”.

Вказується, що переважна більшість повідомлень про необхідність перевірки (99%) — надходить від банків. Решта 1% припадає на небанківські установи, серед яких кредитні спілки, страхові компанії, ломбарди та інші організації.

Кількість повідомлень про підозрілі операції щороку зростає: якщо у 2021 році їх частка становила 5%, то минулого року вона досягла 18%. Водночас основна маса повідомлень все ж стосується порогових операцій — 82%, що відповідає 1,44 млрд.

Після перевірки понад 1 тис. матеріалів було передано до відповідних органів, а їхня загальна сума склала 62,59 млрд грн.

Найбільша частка матеріалів передається до Національної поліції — 31% (323 справи). До СБУ спрямовано 27% або 289 матеріалів, тоді як до НАБУ — 15%, що становить 156 справ. Загальна вартість усіх цих матеріалів оцінюється у 37,39 млрд грн.

З початку повномасштабної війни кількість матеріалів, що Держфінмоніторинг передає до ДБР, зросла у 3,3 раза та наразі становить 11% або 118 справ.

У той же час обсяг матеріалів, переданих до Податкової, зменшився у 2,5 раза — до 95 справ.

Офіс Генпрокурора отримав найменшу кількість матеріалів — 7% (71 справа). Крім того, один матеріал було передано до розвідки.

У цілому Держфінмоніторинг здійснює перевірку фінансових операцій двох категорій: порогових та підозрілих.

Пороговими вважаються фінансові операції, сума яких становить або перевищує 400 тис. грн та відповідає хоча б одній із наступних ознак: ознаки сепаратизму чи тероризму, ризик підробки рахунків-фактур (інвойсів) у сфері зовнішньоекономічної діяльності, дистанційне відмивання коштів на потреби тероризму, значний обсяг готівкових коштів в обігу, а також неналежне виявлення чи санкціонування підозрілих дій з боку публічних діячів.

Підозрілі фінансові операції визначаються не за сумою, а виключно на основі підозр та наявних доказів у банку, що обслуговує клієнта.

Related Post