Різке зростання споживчого кредитування, яке поширилося в Росії під час війни з Україною, почало давати свої невтішні результати. Про це пише forex.ua з посиланням на видання The Moscow Times.
Рівень фінансової дисципліни клієнтів російських банків знизився до найнижчого показника з часів пандемії 2020 року.
Станом на 1 жовтня індекс “кредитної свідомості”, що враховує прострочення по кредитах, знизився до 1,53 пункту порівняно з 1,83 пункту за аналогічний період минулого року. Тривалість його безперервного падіння протягом трьох кварталів стала безпрецедентною за весь 12-річний період доступної статистики.
За даними гендиректора “Скорінг Бюро” Олега Лагуткіна, з початку року до кінця серпня 800 тисяч росіян допустили прострочення за банківськими кредитами, що збільшило загальну кількість неплатників до 6,2 мільйона осіб, повідомив РБК.
Керуючий директор рейтингового агентства “Експерт РА” Юрій Бєліков відзначає зростання прострочень за кредитними картками, де відсоткові ставки є найвищими серед усіх видів банківських позик. За його словами, люди часто користуються кредитними лімітами карток, оскільки через велике боргове навантаження банки не схвалюють їм кредити готівкою.
Також спостерігається зростання прострочень за іпотечними кредитами: до кінця вересня їх загальний обсяг збільшився на 37% порівняно з минулим роком, досягнувши 136 мільярдів рублів. Кількість кредитів, за якими клієнти банків припинили своєчасно сплачувати, зросла до 52,2 тисячі проти 47,8 тисячі у січні.
Центробанк РФ наразі не вбачає проблем: за його даними, у вересні було прострочено 3,5% споживчих кредитів — стільки ж, як і на початку року, та навіть менше, ніж у вересні минулого року (3,7%). Загальний обсяг прострочень становив лише 1,6 трлн рублів.
Однак, як зазначає видання, ці показники не охоплюють борги, які банки вже списали з балансу, продавши колекторам або передавши на судове стягнення.
Служба судових приставів Росії фіксує значно вищі показники прострочених боргів, ніж Центробанк. Зараз на розгляді знаходяться борги на суму 3,4 трлн рублів. За дев’ять місяців цього року було відкрито 10,9 мільйона справ щодо стягнення боргів з фізичних осіб, а загальний обсяг заборгованості, що досяг 1,4 трлн рублів, вже перевищив показник за весь попередній рік.