Це дасть додаткові обтяження для бюджету країни-агресора.
Згідно з проєктом трирічного бюджету, який отримало у розпорядження Bloomberg News, ключове джерело доходів для Кремля від нафти зменшиться на 14% з 2024 по 2027 рік. Це може мати серйозні наслідки для продовження війни в Україні та зростання військових витрат Росії.
За прогнозами, підготовленими урядом, нафтогазова галузь Росії наступного року внесе в бюджет 10,94 трильйона рублів (118 мільярдів доларів) податків, що на 3,3% менше, ніж очікується в 2024 році. Подальше зниження доходів прогнозується в наступні роки, досягнувши 9,77 трильйона рублів у 2027 році.
Прес-служба російського уряду так і не відповіла на запит Bloomberg про коментар.
Доходи від експорту нафти допомогли Кремлю продовжувати агресію проти України вже третій рік поспіль, незважаючи на значну військову допомогу від західних країн та санкції, спрямовані на обмеження прибутків Росії від енергетичних ресурсів. Росія обійшла ці обмеження, використовуючи “тіньовий флот” танкерів для доставки нафти й газу новим покупцям в Азії.
Нові прогнози вказують на послаблення глобальних енергетичних ринків. За документами, середня експортна ціна російської нафти наступного року впаде нижче 70 доларів за барель, а ціни на експорт газу зменшаться до 2027 року.
У довгостроковій перспективі очікується подальше зниження попиту на нафту через зростання популярності відновлюваної енергетики. Документи також відзначають зусилля ОПЕК+, очолюваної Саудівською Аравією та Росією, щодо відновлення балансу на нафтових ринках шляхом скорочення видобутку.
Іншим фактором, який сприяє зменшенню нафтогазових доходів, є заплановане зняття додаткового податкового навантаження з «Газпрому», яке уряд запровадив після початку війни. Зменшення трубопровідних поставок газу до Європи, колишнього найбільшого ринку, призвело до перших за десятиліття чистих збитків компанії в 2023 році. Проте уряд запровадив тимчасовий податок, очікуючи отримувати додаткові 50 мільярдів рублів щомісяця в період з 2023 до 2025 року.
Згідно з документами, нові податкові послаблення для “Газпрому” можуть знизити податкові надходження Росії від видобутку газу на понад 30% до трохи більше 1 трильйона рублів у 2025 році. Однак, відновлення виплат дивідендів компанією частково компенсує втрати для держави, яка є найбільшим акціонером “Газпрому”.