Складною зима може бути не тільки для України, але й для сусідніх країн.
Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) прогнозує припинення транзиту російського газу через Україну після закінчення угоди наприкінці цього року, попереджаючи про складну зиму для Києва та його сусідів, пише Bloomberg.
«Існує ймовірність продовження угоди про транзитні потоки, але базове припущення полягає в тому, що з січня 2025 року російські транзитні потоки через Україну будуть припинені», — зазначено у звіті МЕА, опублікованому в четвер.
Після завершення угоди між «Газпромом» та «Нафтогазом» Україна буде змушена забезпечувати постачання газу з Центральної та Східної Європи, йдеться в дослідженні, яке оцінює енергетичну безпеку країни перед зимовим періодом.
Протягом понад п’яти десятиліть газові потоки були важливою ланкою між Росією, Україною та Європою. Проте ця епоха може завершитися, навіть якщо деякі країни, зокрема Австрія та Словаччина, продовжують імпортувати газ зі сходу. Розглядаються альтернативні рішення, зокрема постачання газу з Азербайджану, але поки що невідомо, як ці варіанти будуть реалізовані.
Україна вже пройшла дві зими після повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року, але цьогорічні потужні атаки завдали серйозної шкоди енергетичній інфраструктурі країни.
«Навантаження на енергосистему України зараз величезне», — зазначили в МЕА. «Інтенсивні атаки з березня по травень 2024 року призвели до того, що Україна до середини року мала лише близько третини своєї довоєнної потужності з виробництва електроенергії».
Ризики для Молдови також викликають занепокоєння. МЕА попереджає про значну невизначеність у постачанні газу, яке може стати значно дорожчим після завершення угоди. Хоча Молдова готується до різних сценаріїв, вона стикається з серйозними ризиками для своєї енергетичної безпеки та доступності.
Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що майбутнє російського газу має вирішувати Україна. У Європейській комісії раніше зазначали, що не планують вести переговори з Москвою щодо продовження транзитної угоди.
Хоча транзит газу через Україну становить менше 5% від загальних поставок до Європи, його припинення може вплинути на енергетичну безпеку та ринкові ціни на континенті.