Країна приєдналась до чергового санкційного пакету ЄС проти росії.
16 жовтня 2024 року Федеральна рада Швейцарії вирішила прийняти більшість заходів з 14-го пакету санкцій Європейського Союзу. Нові обмеження почнуть діяти з 17 жовтня 2024 року. Раніше, 8 липня, санкційний список Швейцарії був доповнений 116 фізичними особами та організаціями, а 21 серпня були впроваджені перші заходи в рамках цього пакету.
ЄС ухвалив 14-й пакет санкцій 24 червня 2024 року у відповідь на військову агресію Росії проти України, з метою посилити вже діючі санкції та зменшити можливості Росії ухилятися від них. Також ці санкції спрямовані на послаблення військових можливостей Росії.
Обмеження в товарному секторі
Швейцарія посилює експортні обмеження на товари, які підтримують російську промисловість і військовий потенціал. До санкційного списку додано ще 61 суб’єкт, половина з яких знаходиться у третіх країнах і пов’язана з російським військовим комплексом. Також введено заборону на передачу прав інтелектуальної власності та комерційних таємниць, щоб запобігти їхньому використанню для виготовлення товарів у Росії. Додатково введено заборону на купівлю та імпорт російського гелію.
Заходи у фінансовому секторі
Швейцарія посилює санкції у фінансовій сфері, забороняючи банкам використовувати певні сервіси для здійснення платіжних операцій (альтернативи SWIFT). Також введено нові обмеження для організацій, які пропонують криптосервіси та підтримують російський оборонний сектор.
Енергетичні обмеження
Прийняті санкції передбачають заборону на інвестиції у проєкти зі скрапленим природним газом (СПГ) в Росії та постачання відповідних товарів для таких проєктів. З березня 2025 року буде заборонено надавати послуги щодо російського СПГ через термінали ЄС, не підключені до газових мереж.
Захист швейцарських компаній
Федеральна рада створила правові основи для того, щоб швейцарські компанії могли подавати позови проти організацій, що постраждали від санкцій, за відшкодування збитків. Водночас введено заборону для швейцарських осіб і компаній приймати нові заявки на реєстрацію торгових марок і патентів від російських суб’єктів, однак це не стосується Швейцарії, оскільки Росія не порушувала прав інтелектуальної власності швейцарських компаній.
Контроль дочірніх компаній
Швейцарія зобов’язує економічних операторів гарантувати, що їхні дочірні компанії в третіх країнах не обходять санкції. Деякі швейцарські компанії вже розслідуються через можливі порушення санкцій.
Додаткові заходи
Забороняється надавати послуги для 27 російських кораблів, що беруть участь у військових діях або транспортують викрадене українське зерно. Також введено заборону на пожертви політичним партіям і НУО в Швейцарії від російського уряду.