Українські пенсіонери зі статусом внутрішньо переміщених осіб, які наразі перебувають за межами країни, можуть неочікувано залишитися без пенсійних виплат. Про це пише forex.ua з посиланням на “Українські Новини”.
Головною причиною такої загрози є вимога проходити обов’язкову фізичну ідентифікацію кожні пів року — про яку багато хто просто забуває.
“Під загрозу потрапило відразу кілька категорій українців: ВПО які набули цей статус розпочинаючи з 2014 року, біженці, хто виїхав за кордон у зв’язку з військовими діями та особи з тимчасовим прихистком. Якщо людина перебуває в одній із цих категорій розпочинаючи з часів АТО та отримувала виплати через Ощадбанк – висока вірогідність раптового припинення пенсійної виплати”, – розповідає юристка ЮК “МЕРЕЖА ПРАВА” Анастасія Дерюга.
Головні підстави для призупинення пенсійних виплат
Є кілька причин, через які пенсійні виплати можуть бути припинені, і часто це відбувається за рішенням суду:
- надання неправдивої інформації — якщо згодом виявиться, що пенсію було призначено на основі фальсифікованих або недостовірних документів;
- постійне перебування за межами України — у таких випадках виплати зазвичай призупиняються, за винятком ситуацій, коли діють відповідні міжнародні домовленості;
- власна заява пенсіонера — наприклад, у разі переїзду за кордон ви самостійно подали прохання про припинення виплат;
- смерть отримувача пенсії або офіційне визнання особи загиблою чи зниклою безвісти;
- надання статусу зниклого безвісти за особливих обставин;
- відсутність операцій по рахунку протягом шести місяців — якщо протягом пів року пенсію не знімали і кошти не використовувались.
- непройдене підтвердження особи в установлені строки. Раз на пів року потрібно проходити фізичну ідентифікацію, щоб Пенсійний фонд був упевнений, що саме ви є одержувачем виплат.
“Розберемо на конкретному прикладі. Людина зареєстрована у Донецьку, у 2014 році виїхала до Львова й отримала статус ВПО. Отримувала пенсію від релокованого офісу ПФУ у Донецькій області й не пройшла фізичну ідентифікацію. Відповідно в цього органу нема розуміння де людина перебуває зараз, можливо вона на окупованих територіях, чи отримуєте пенсію від іншої держави, адже за чинним законодавством можете отримувати лише одну пенсію. Тому у пенсійній установі приймається рішення не виплачувати пенсію. Це логічно, і щоб такого не трапилося варто пам’ятати, що кожні 6 місяців варто підтвердити свою особу. Зараз це можна зробити віддалено”, – зазначає юристка.
Що робити пенсіонеру у разі припинення пенсійних виплат
“Якщо ж виплату вже припинили – раджу не переживати. У період дії воєнного стану в Україні, і ще протягом трьох місяців після його завершення передбачена процедура для поновлення виплати пенсії. Тому ви можете надіслати заяву та необхідні документи поштою до Пенсійного фонду України”, – наголошує Анастасія Дерюга.
У пакет необхідних документів повинні входити:
- копія паспорта громадянина України;
- заява на відновлення пенсійних виплат, оформлена за встановленим зразком;
- документ, що підтверджує ваш легальний статус за кордоном — наприклад, довідка про тимчасовий захист, статус біженця або реєстрація місця проживання чи перебування. Увага: обов’язково додається офіційний переклад українською мовою!
- оригінал документа, який підтверджує факт вашого життя. Його оформлює закордонна дипломатична установа України — консульство або посольство.
Варто зауважити, що усі копії документів, які ви надсилаєте, мають бути обов’язково завірені. Це може зробити нотаріус або дипломатична/консульська установа України за кордоном. Після того як документи підготовлено й копії засвідчено, їх необхідно надіслати поштою до відповідного територіального підрозділу Пенсійного фонду України — зазвичай того, що раніше здійснював виплати або до якого ви були прикріплені. Датою звернення вважатиметься день, зазначений на поштовому штемпелі.
“Після того, як Пенсійний фонд отримає ваші документи, він має прийняти рішення про поновлення виплати протягом 10 днів. Найголовніше – не панікувати, уважно вивчити свою ситуацію та діяти за процедурою”, – підкреслює юристка ЮК “Мережа права”.