Від початку 2025 року інвестори зазнали понад 10% збитків на доларових облігаціях України — це найгірший результат серед країн з ринками, що розвиваються, а також серед прикордонних ринків. Про це пише forex.ua з посиланням на агенцію Bloomberg.
Наприкінці 2024 року ситуація була кардинально іншою через сподівання, що Дональд Трамп здобуде перемогу на президентських виборах у США та реалізує свої наміри щодо припинення бойових дій і досягнення мирної домовленості.
Тому наприкінці минулого року вартість українських доларових облігацій активно зростала. Після серпневої реструктуризації деякі папери підскочили майже вдвічі.
Однак наразі в інвесторів з’явилися сумніви щодо здатності Трампа швидко забезпечити мир між Україною та РФ.
Попри те, що він виступав з ініціативою особисто зустрітися з Володимиром Зеленським і Володимиром Путіним у Туреччині, Росія направила лише делегацію низького рівня, а сам Путін участі в перемовинах не взяв.
На цьому тлі деякі інвестори, зокрема лондонський хедж-фонд Frontier Road, переорієнтувалися на українські корпоративні облігації, вважаючи їх менш чутливими до політичних коливань.
У Bank of America радять зберігати позиції в державних облігаціях України, проте застерігають про можливість зниження їх вартості на тлі затяжної війни, яка триває вже четвертий рік. Аналітики Morgan Stanley взагалі не прогнозують завершення війни у 2025 році.
Деякі українські облігації, зокрема “нульові” з терміном погашення у 2035 році, вартість яких залежить від майбутнього економічного зростання, зараз торгуються трохи вище $0,50 за долар, тоді як у лютому їхня ціна наближалася до $0,70.
У той же час інші східноєвропейські ринки демонструють позитивну динаміку: фондові індекси у Варшаві, Празі та Будапешті з початку року забезпечили інвесторам понад 30% прибутку в доларовому вираженні.
Національні валюти Польщі, Чехії та Угорщини також зміцнили свої позиції, опинившись серед лідерів на ринках, що розвиваються.
Це зміцнення було спричинене очікуваннями щодо потенційного зменшення військової допомоги з боку США. У відповідь європейські держави, зокрема Німеччина, пообіцяли значне збільшення оборонних витрат, що позитивно вплинуло на економічну ситуацію в регіоні.