Україна уклала Меморандум про взаєморозуміння та Кредитну угоду з Європейським Союзом, що передбачає отримання до 35 мільярдів євро макрофінансової допомоги (MFA). Ці кошти є складовою частиною ініціативи G7 (Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine). Про це пише forex.ua з посиланням на пресслужбу Мінфіну.
Від України документ підписали міністр фінансів Сергій Марченко та очільник Національного банку Андрій Пишний. З боку Євросоюзу підпис поставив віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
“Остаточний обсяг MFA буде визначено після затвердження суми кредитів всіх сторін ініціативи. Враховуючи запропоноване фінансування Сполученими Штатами у 20 млрд доларів, макрофінансова допомога від ЄС може складати 18 млрд євро”, – зазначається у повідомленні.
У Мінфіні підкреслили, що повернення позики здійснюватиметься виключно за рахунок майбутніх доходів від заморожених суверенних активів Росії, які перебувають у ЄС. Отже, всі кошти макрофінансової допомоги для України розглядаються як безповоротні, і внутрішні фінансові ресурси не будуть використовуватися для їх погашення.
Фінансування буде здійснюватися в рамках нового Механізму кредитної співпраці з Україною (Ukraine Loan Cooperation Mechanism – ULCM), який гарантує надання макрофінансової допомоги на безповоротній основі.
Програма включає 14 заходів, спрямованих на отримання макрофінансової допомоги. Основні напрями: забезпечення макрофінансової стабільності, реформа державних підприємств, покращення системи державного управління, розвиток енергетики, зміцнення верховенства права, протидія корупції та підтримка оборонної промисловості.
“Наступний важливий крок у залученні коштів за рахунок заморожених активів країни-агресора. Останніми місяцями ми активно працювали з ЄС та іншими сторонами в межах ініціативи, щоб досягти конкретних результатів у забезпеченні фінансових потреб України у 2025 році й надалі”, – підсумував Марченко.