Після завершення дії “економічного безвізу” оновлені торговельні умови з Європейським Союзом можуть коштувати Україні до 3,5 мільярда євро щороку. Про це пише forex.ua з посилання на очільника комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева.
Він зазначив, що розглядаються два можливі варіанти щодо квот на окремі товари — зокрема, пропонується розподілити річні обсяги безмитного експорту на 12 щомісячних квот.
За словами нардепа, раніше безмитне ввезення товарів могло призупинятися кілька разів протягом року — у березні, червні, серпні або жовтні, в залежності від категорії продукції. Тепер же такі обмеження можуть запроваджуватися щомісяця. На його думку, це ускладнить процес укладання та реалізації контрактів, зробивши його більш напруженим.
Також існує ймовірність зменшення самих квот. “Найбільшого удару, за інформацією інсайдерів, зазнають виробники кукурудзи, для яких квота в річному вимірі скоротиться до 650 тис. тонн (для порівняння: торік до Європи було відвантажено понад 14 млн тонн, або майже половину, річна безмитна квота – майже 11,2 млн тонн, п’ятимісячна – 4,7 млн тонн), тобто безмитної торгівлі практично не буде”, – розповів Гетманцев.
Крім того, очікується значне зменшення квоти на цукор — до 40,7 тисячі тонн, що більш ніж удвічі менше від попереднього рівня. Для порівняння: минулого року Україна поставила на зовнішні ринки рекордні 750 тисяч тонн цукру, причому близько 40% цього обсягу було експортовано до країн Євросоюзу. У 2024 році дозволену квоту в 262,6 тисячі тонн Україна вичерпала достроково, а ще 109 тисяч тонн мала можливість експортувати безмитно до 5 червня.
Подібні обмеження планується застосувати і до інших видів продукції, зокрема до меду та м’яса птиці.
“Такі заходи призведуть до обмеження аграрної галузі країни і позначаться на її фінансовому становищі та можливостях”, – розповів Гетманцев.
На його думку, змінені торговельні умови можуть мати негативний вплив і на обсяги експорту.
“За експертними оцінками, нові умови торгівлі після завершення “економічного безвізу” можуть коштувати нам мінус 3,5 млрд євро в річному вимірі. Досить відчутний удар: у 2025 році весь місячний товарний експорт становить у середньому 2,9 млрд євро, і компенсувати такі втрати аграрного експорту на інших ринках практично нереально”, – констатував Гетманцев.