Туреччина обговорює зі Сполученими Штатами можливість послаблення санкцій проти Росії, що дозволило б їй надалі використовувати “Газпромбанк” для здійснення платежів за імпорт природного газу. Про це пише forex.ua з посиланням на Bloomberg.
З 21 листопада “Газпромбанк”, який раніше не підпадав під санкції через ключову роль у проведенні платежів за енергоресурси, опинився під повним санкційним режимом США (перехідний період триватиме до 20 грудня 2024 року). Це ускладнило ситуацію для Туреччини, яка є союзником Сполучених Штатів у НАТО.
Міністр енергетики Туреччини Альпарслан Байрактар заявив, що без схвалення Сполучених Штатів “ми не зможемо платити Росії”.
“Якщо винятку не буде, це може мати дуже серйозні наслідки для Туреччини”, — зазначив міністр. Він нагадав, що раніше санкції проти Ірану пом’якшувалися через видачу спеціальних дозволів.
Росія залишається основним постачальником газу для Туреччини, покривши приблизно 42% її імпорту у 2023 році.
Туреччина має значну залежність від РФ в енергетичній сфері: близько половини імпортованої нафти надходить саме звідти, а також будується атомна електростанція за участю російських фахівців. Крім того, обидві країни планують створити газовий хаб на території Туреччини й обговорюють будівництво нових підводних газопроводів.
Угорщина, один із провідних імпортерів російського газу, також висловила невдоволення санкціями США проти “Газпромбанку”, заявивши, що вони ставлять під загрозу її енергетичну стабільність. Міністр закордонних справ Петер Сійярто минулого тижня заявив в інтерв’ю Bloomberg, що країни регіону знайдуть спосіб забезпечити безперебійне постачання. Ця заява була зроблена після зустрічі в Стамбулі з міністрами енергетики країн регіону, включно з Байрактаром.