Вт. Бер 18th, 2025

Ціни на нафту знижуються через рішення Лівії збільшити видобуток

Ціни на нафту знижуються через рішення Лівії збільшити видобуток
Видобуток нафти / Фото: freepik

На це вже відреагував європейський ринок.

Відновлення видобутку сирої нафти в Лівії після політичної кризи навколо центрального банку призвело до зниження експорту країни-члена ОПЕК до найнижчого рівня за чотири роки. Це спричинило надлишок нафти на європейському ринку, змушуючи конкурентів знижувати ціни, повідомляють аналітики та трейдери.

Національна нафтова корпорація Лівії (NOC) 3 жовтня оголосила про відновлення видобутку після призначення нового голови центрального банку. Станом на 13 жовтня обсяги видобутку досягли 1,3 млн барелів на добу, що наблизилося до рівня перед кризою.

Цей процес збігся з технічними роботами на нафтопереробних заводах у Середземномор’ї та північно-західній Європі, що послабило ціни на альтернативні сорти сирої нафти. За даними LSEG, премія азербайджанської марки Azeri Light над Brent знизилася до $1,55 за барель – мінімального рівня з квітня. Також зменшилися цінові різниці для CPC Blend, сахарської нафти та лівійського сорту Es Sider, зазначає аналітик FGE Energy Софія Приблудна.

За її словами, додатковий тиск на середземноморські сорти створить поновлення видобутку на казахстанському родовищі Кашаган після ремонту, заплановане на 10 листопада. На ринку Західної Африки також очікується зниження цін. Зокрема, премія нігерійської Bonny Light до Brent знизилася до близько $1 за барель, що є найнижчим рівнем з грудня 2023 року.

Криза в Лівії розпочалася наприкінці серпня, призвівши до закриття кількох родовищ та портів. У вересні експорт нафти впав до 550 тисяч барелів на добу – найнижчого рівня за чотири роки, що вдвічі менше за середній показник липня та серпня, за даними Kpler. У жовтні експорт зріс до понад 600 тисяч барелів на добу та, як очікується, продовжить збільшуватися.

Трейдер, який побажав залишитися анонімним, повідомив, що NOC розподіляє вантажі між нафтопереробними заводами з тісними графіками завантаження. За його словами, європейські заводи продовжать закуповувати лівійську нафту, але очікуватимуть значних знижок. Рівні угод залишаються конфіденційними.

Італія є найбільшим імпортером лівійської нафти, на неї припадає третина всього експорту в 2023 році. Серед інших ключових покупців – Іспанія, Франція, США та Греція, свідчать дані Kpler.

Related Post