Більшість громадян України зобов’язані сплачувати податки, зокрема податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір. Починаючи з 1 січня 2025 року, ставка військового збору для фізосіб зросла, а для ФОПів його виокремили як окремий платіж. Сайт forex.ua з посиланням на “Новини.LIVE” розповідає, хто звільнений від сплати військового збору у травні 2025 року.
Хто зобов’язаний сплачувати військовий збір в Україні
Обов’язок сплачувати податки мають фізичні особи, які отримують доходи з різноманітних джерел, нерезиденти, ФОПи, що працюють на загальній системі, податкові агенти, підприємці на спрощеній системі, юрособи, а також громадяни України, які здійснюють незалежну професійну діяльність.
Під податковими агентами розуміють фізичних осіб, підприємців або юридичних осіб, які зобов’язані нараховувати та перераховувати військовий збір за іншу особу. Зокрема, це стосується роботодавців, які утримують податки із зарплати своїх працівників.
Хто має право на пільги щодо сплати військового збору
Деякі групи громадян України не зобов’язані сплачувати військовий збір до держбюджету. Це, зокрема:
- фізичні особи-підприємці 1-ї та 2-ї груп спрощеної системи, податкова адреса яких знаходиться на тимчасово окупованих територіях або в районах, де тривають бойові дії;
- підприємці на єдиному податку 1-ї та 2-ї груп без працівників, якщо протягом місяця вони не отримали доходу (звільнення діє на цей період);
- ФОПи та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, і були мобілізовані до лав Збройних Сил.
Втім, є й нюанси. Звільнення від сплати військового збору не діє для платників єдиного податку 1-ї та 2-ї груп, якщо їхня реєстрація на територіях бойових дій або тимчасово окупованих територіях відбулася вже після початку воєнних дій чи окупації.
Розміри штрафів за несплату військового збору варіюється. Платники єдиного податку 1-ї, 2-ї та 4-ї груп мають сплатити 50% від ставки збору — у 2025 році це становить 400 гривень. Для ФОПів 3-ї групи та юридичних осіб передбачено штраф у розмірі від 5% до 10% від суми боргу, залежно від терміну прострочення.