Світові оборонні витрати зросли до $2,46 трлн у 2024 році через повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Такі дані наводить у своєму звіті Міжнародний інститут стратегічних досліджень, пише forex.ua з посиланням на liga.net.
Темпи зростання також пришвидшилися. У 2024 році вони досягли 7,4%, тоді як у 2023 році цей показник становив 6,5%, а у 2022-му – 3,5%. За підсумком минулого року середній рівень світових оборонних витрат зріс до 1,9% ВВП, порівняно з 1,6% у 2022 році та 1,8% у 2023 році.
Збільшення показників було спричинене погіршенням ситуації у сфері безпеки та зростанням відчуття загроз. До того ж уповільнення інфляції дало можливість багатьом державам спрямувати кошти на розвиток нових напрямків, зокрема у сфері оборони.
Єдиним регіоном, де витрати на оборону не лише не зросли, а й зменшилися на 3,7%, стала територія Африки, розташована південніше Сахари.
Протягом останнього року сукупні оборонні витрати Європи зросли на 11,7%, досягнувши $457 млрд. Основним чинником цього зростання стало значне збільшення військового бюджету Німеччини на 23,2%. Завдяки цьому країна обігнала Велику Британію та вийшла на друге місце після США за обсягом витрат на оборону.
Росія продемонструвала найвищий приріст загальних військових витрат – вони зросли на 41,9%. У фінансовому вираженні це становить $145,9 млрд (13,1 трлн рублів). Якщо враховувати паритет купівельної спроможності, то в 2024 році загальні оборонні витрати РФ досягли $462 млрд, що перевищує сукупний показник усієї Європи.
У 2024 році Росія спрямувала на оборону 6,7% ВВП, що більш ніж удвічі перевищує рівень, зафіксований у період до початку повномасштабної війни в Україні.
Тим часом у США зростання військових витрат у 2024 році обмежувалося положеннями Закону про бюджетну відповідальність, ухваленого у 2023 році. Вплив Дональда Трампа на майбутнє оборонного бюджету Сполучених Штатів поки що залишається невизначеним.
У січні Дональд Трамп заявив, що країни-члени НАТО повинні підвищити мінімальний рівень оборонних витрат до 5% ВВП. Якби європейські союзники Альянсу підтримували поточні темпи збільшення видатків до 2024 року, то за п’ять років середній показник оборонних витрат зріс би до 3% ВВП, а через десятиліття – до 5%.
Видатки на оборону в країнах Азії продовжували зростати стабільними темпами, що узгоджується з тенденціями останніх 10 років. Зокрема, військовий бюджет Китаю збільшився на 7,4%, що значно перевищує середній рівень зростання в регіоні, який склав 3,9% для інших країн.