З початку 2025 року російський рубль показав найвищі темпи зміцнення до долара США серед усіх світових валют. Про це пише forex.ua з посиланням на агенцію Bloomberg.
Як повідомляє видання, на позабіржовому ринку курс рубля піднявся на 38% щодо долара, випередивши за темпами зростання навіть золото — актив, який зазвичай вважається надійним у періоди нестабільності.
Посилення рубля відбувається, незважаючи на жорсткі санкції Заходу, запроваджені після початку повномасштабної агресії РФ проти України у 2022 році.
Експерти пов’язують зміцнення російської валюти з внутрішніми чинниками, зокрема: надвисокою обліковою ставкою Центробанку Росії (21%), обов’язковим продажем експортерами валютної виручки, скороченням імпортного попиту та суворими обмеженнями на рух капіталу.
Однак посилення позицій рубля становить загрозу для російського бюджету: дешевший долар знижує прибутки від експорту, особливо енергоресурсів, які є ключовими для фінансування військових витрат та соціальних програм.
Крім того, зростає інтерес до рублевих активів з боку інвесторів із країн, що не підтримали санкції, а російські компанії дедалі частіше залучають кредити в юанях і конвертують їх у рублі для розрахунків за боргами.
За даними Банку Росії, у межах країни рубль укріпився на 19% щодо долара у поточному році, досягнувши позначки 82,7671 — це менше, ніж фіксується на зовнішніх (офшорних) ринках.
Зміцнення рубля виявилося неочікуваним для російської влади, яка при формуванні бюджету на 2025 рік заклала середній курс на рівні 96,5 рубля за долар — на 14% слабший за нинішній показник.