Уряд США розслідує, чи підтримує Китай ядерну промисловість Росії шляхом імпорту збагаченого урану з Росії та експорту власного урану до США, які нещодавно заборонили імпорт російського урану, повідомляє Reuters.
Конгрес США ухвалив заборону на імпорт російського збагаченого урану в грудні 2023 року, прагнучи перешкодити фінансуванню війни Росії проти України. У той же час, обсяги поставок збагаченого урану з Китаю до США різко зросли, досягнувши 242 990 кілограмів у грудні 2023 року, хоча з 2020 по 2022 рік Китай не постачав уран до США.
У травні, після підписання президентом Байденом заборони, Китай знову відправив до США велику партію урану — 123 894 кілограми.
Міністерство енергетики США заявило, що разом із іншими відомствами ретельно стежить за імпортом з Китаю, щоб гарантувати дотримання нового закону про заборону російського урану. Відповідно до заяви, уряд контролює поставки, щоб переконатися, що країни не використовують російський уран для експорту своїх матеріалів.
Попри заборону, Росія залишається найбільшим експортером збагаченого урану у світі. Імпорт до США з Росії до липня цього року становив 313 050 кілограмів, що на 30% менше, ніж минулого року. Заборона передбачає можливість продовження деяких імпортних угод до 2028 року в разі виникнення проблем із постачанням.
Порушення заборони може зірвати спроби США зменшити залежність від російського урану для своєї атомної енергетики — найбільшої у світі — і завадити планам Байдена щодо розвитку внутрішнього ланцюга постачання урану, на який виділено 2,72 мільярда доларів.
За даними Світового банку, імпорт Китаєм російського збагаченого урану різко зріс у 2022 і 2023 роках. Експерти вважають, що це може допомогти Китаю посилити свою роль на світовому ринку збагаченого урану.
У червні компанія Centrus, що займається розробкою потужностей зі збагачення урану, закликала підвищити тариф на китайський збагачений уран із 7,5% до 20%, аргументуючи це тим, що імпорт з Китаю може загрожувати її власним зусиллям.