Ексагент і давній соратник кремлівського диктатора Путіна Маттіас Варніг займається планом відновлення постачання газу до Європи через трубопровід “Північний потік-2”. Про це пише forex.ua з посиланням на Financial Times.
Як повідомляють джерела видання, стратегія Варніга включає налагодження контактів із командою Трампа через американських підприємців у межах таємних ініціатив, спрямованих на завершення війни в Україні та зміцнення економічних відносин між США і Росією.
За даними джерел у Вашингтоні, окремі представники адміністрації Трампа поінформовані про ініціативу щодо залучення американських інвесторів і сприймають її як крок до відновлення відносин із Москвою.
Одне із джерел повідомило, що консорціум інвесторів, очолюваний США, уже визначив основні положення постсанкційної угоди з “Газпромом”, хоча подібних ініціатив було кілька.
За останні тижні високопосадовці ЄС отримали інформацію про переговори щодо відновлення роботи “Північного потоку-2”. Лідери кількох європейських держав стурбовані цим питанням і вже провели відповідні обговорення, повідомили виданню обізнані чиновники.
“Цей план теоретично дасть США безпрецедентний вплив на постачання енергоресурсів до Європи після того, як країни ЄС вирішили покласти край своїй залежності від російського газу після її вторгнення в Україну”, – зазначає FT.
Однак, як зазначає видання, існують серйозні перепони. Для реалізації цього плану США мають зняти санкції з Росії, Москва повинна погодитися на відновлення постачання, зупиненого через війну, а Німеччина – дозволити розподіл газу серед усіх можливих споживачів у Європі.
“США могли б заявити: “Тепер Росія стане надійним партнером, адже між сторонами стоять авторитетні американські посередники”, – зазначив колишній високопосадовець США, обізнаний із деякими аспектами переговорів. Він також підкреслив, що для американських інвесторів це означатиме “легкий прибуток”.
Перемовини тривають на тлі спроб адміністрації Трампа досягти мирної угоди шляхом прямих перемовин із Росією. Трамп запевняв, що у разі успішного укладення угоди сприятиме активізації економічних зв’язків із Москвою.
Варніг у коментарі для Financial Times заявив, що “не брав участі в жодних обговореннях із американськими політиками чи представниками бізнесу” та підкреслив, що “дотримується всіх вимог як особа, яка перебуває під санкціями в США”.
Прессекретар Путіна Пєсков зазначив, що йому нічого не відомо про можливі переговори щодо газопроводу. Водночас “Газпром” утримався від коментарів.
Варніг підтримував дружні відносини з Путіним ще з 1990-х років. У 2015 році він разом із тодішньою канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель брав участь у відкритті газопроводу “Північний потік – 1”. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну у 2022 році Варніг назвав цей крок “помилкою” і покинув ради директорів “Роснєфті” та “Транснєфті”. У березні 2023 року він також залишив посаду генерального директора Nord Stream 2 AG – компанії-оператора “Північного потоку – 2”.
Адміністрація Джо Байдена у 2022 році запровадила санкції щодо Варніга та компанії Nord Stream 2 AG. Водночас представники адміністрації не проявили значного інтересу до пропозиції американського бізнесмена зі стажем роботи в Росії Стівена Лінча, який минулого року висловив бажання придбати “Північний потік-2”.
На думку кількох колишніх американських посадовців і західних бізнесменів, які мають досвід інвестування у РФ, лише підписи Трампа та Путіна не забезпечать відновлення роботи “Північного потоку-2”.
“Я просто не уявляю, щоб правління будь-якої великої американської компанії зараз заявило: “Гей, давайте знову вийдемо на російський ринок”. І росіяни це також розуміють – вони спостерігали за змінами в американській політиці”, – зазначив колишній високопоставлений чиновник США.
“Європа все ще має санкції, і підписання Німеччиною угоди про реабілітацію “Північного потоку” спричинило б величезні розколи. Будь-що подібне – це дуже далека перспектива”, – додав він.