В Україні вдосконалюють підходи до працевлаштування осіб з інвалідністю. Відтепер розрахунок штрафів за недотримання квоти робочих місць для таких працівників стане більш точним.
Відповідні зміни закріплені урядовою постановою, ініційованою Міністерством соціальної політики. Документ має на меті усунути можливі непорозуміння та полегшити комунікацію з роботодавцями.
Зокрема, передбачено розширення напрямів використання коштів, отриманих від адміністративно-господарських санкцій, сплачених роботодавцями. Ці кошти спрямовуватимуться на розвиток безбар’єрного ринку праці — наприклад, на створення чи модернізацію робочих місць для працівників з інвалідністю.
«Завдяки цьому санкції стануть не лише засобом контролю, а й джерелом ресурсів для розбудови інклюзивного ринку праці. Кожна гривня штрафу повинна працювати на відкриття нових можливостей — як для людей з інвалідністю, так і для роботодавців, які прагнуть впроваджувати інклюзію», — зазначають у відомстві.
Що саме передбачають зміни?
Раніше у випадках оновлення інформації про працівників роботодавці могли отримати некоректні суми штрафів. Відтепер, якщо до 31 березня відбулися зміни в Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю автоматично здійснюватиме перерахунок суми санкцій. До 10 червня роботодавець отримає оновлений, уточнений розрахунок. Це нововведення має усунути можливі неточності та полегшити комунікацію між Фондом і роботодавцями.
Крім того, штрафні кошти можна буде спрямовувати на підтримку працевлаштування людей з інвалідністю, зокрема на:
- адаптацію або технічне переоснащення робочих місць (спеціалізовані меблі, обладнання, техніка тощо);
- створення нових робочих місць, адаптованих під потреби людей з інвалідністю;
- розробку та випуск навчальних матеріалів — зокрема, спеціалізованої літератури та аудіоконтенту для освітніх цілей.
Міністерство соціальної політики прагне підвищити прозорість у реалізації заходів із підтримки працевлаштування осіб з інвалідністю, а також зробити державну політику в цій сфері більш результативною та справедливою.
Починаючи з 2026 року в Україні запровадять новий підхід: роботодавці зможуть самостійно вирішувати — наймати працівника з інвалідністю та, за потреби, адаптувати для нього робоче місце, або ж здійснити цільовий внесок до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.