Пт. Чер 20th, 2025

Що можуть отримати від угоди про надра США та Україна: думка експертів

Що можуть отримати від угоди про надра США та Україна: думка експертів
Міністр економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент / Фото: facebook.com/yulia.svyrydenko

Серйозним недоліком угоди про надра зі США є те, що багато її аспектів залишаються не до кінця прозорими. Зокрема, питання, що стосуються проєктів з видобутку рідкісноземельних елементів, відкладено на невизначений термін. Передусім Україна має потребу в проведенні досліджень. Про це зазначив кандидат економічних наук, головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, пише forex.ua з посиланням  на “24 Канал”.

Він зазначив, що за підрахунками Лани Зеркаль, яка раніше обіймала посаду заступниці міністра закордонних справ України, для цього необхідно близько 25 мільйонів доларів.

Експерт також підкреслив, що ключовим моментом цієї угоди стало отримання Україною схвальних сигналів з боку США щодо підтримки. Зокрема, йдеться про:

  • згоду США на постачання озброєння в Україну;
  • надання запчастин для літаків F-16;
  • передачу Україні зенітно-ракетної системи Patriot, яка раніше перебувала в Ізраїлі.

Іван Ус зауважив, що риторика Вашингтона поступово змінюється. Як приклад він навів слова американського сенатора Ліндсі Грема, який згадав про законодавчу ініціативу щодо запровадження 500% мита на товари з країн, які здійснюють закупівлі у Росії.

Щоб ця угода принесла США вигоду, Україна має здобути перемогу у війні та повернути контроль над усією своєю територією в межах кордонів 1991 року.

Що відомо про родовища копалин в Україні

Борис Кушнірук, який обіймає посаду очільника експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру, зазначив, що Україна не має надзвичайно багатих запасів корисних копалин, а розробка нафтових і газових родовищ розпочалася ще в першій половині XX століття. За його словами, в часи СРСР ці родовища були одними з перших, і український газ транспортували до Москви, що призвело до їхнього значного виснаження.

“Однак на сьогодні ці родовища не створюють якогось напруження й особливих втрат, навіть якщо обидві країни почнуть вкладати гроші”,– зазначив Кушнірук.

Він вважає, що ця угода радше слугує інструментом взаємодії з новим керівництвом США, і вона не матиме негативного економічного впливу на Україну.

Related Post