Експорт сирої нафти з Росії морським шляхом зменшився до найнижчого показника з серпня 2023 року, скоротившись на 540 тисяч барелів на добу порівняно з жовтневим максимумом. Про це пише forex.ua з посиланням на агенцію Bloomberg.
За останні два з половиною місяці найбільше скорочення поставок спостерігалося в портах західної частини РФ, зокрема різке зменшення обсягів вантажів з Усть-Луги, яке почалося з середини грудня.
За чотири тижні до 5 січня обсяги перевалки нафти через порт скоротилися на 25% порівняно з періодом до 20 жовтня. Як свідчать дані про судноплавство, отримані агентством Bloomberg, щонайменше п’ять вантажів було вилучено з графіка завантажень упродовж останніх десяти днів грудня.
Зниження обсягів тривало й у січні: за перші десять днів було здійснено лише п’ять відвантажень, що становить лише половину рівня від попереднього місяця.
Однією з можливих причин цього скорочення є зростання обсягів переробки на російських нафтопереробних заводах, що зменшило кількість нафти, доступної для експорту.
Короткочасний інцидент на насосній станції трубопроводу до Усть-Луги, що стався минулого місяця, а також атака українського безпілотника на порт у вихідні, схоже, не мають достатньої ваги для пояснення такого значного спаду.
Частину сирої нафти могли спрямувати до тихоокеанського порту Козьміно, де минулого місяця зафіксували рекордний обсяг поставок – 993 тисячі барелів на добу.
Наприкінці минулого року порт мав отримувати нафту, доставлену через залізничну станцію Грузова, що потенційно могло збільшити обсяги транспортування на 7 мільйонів тонн щороку або приблизно на 140 тисяч барелів щодня.
Згідно з офіційною статистикою, видобуток сирої нафти в Росії у грудні виявився трохи нижчим за встановлений ОПЕК+ цільовий рівень. У цей період країна видобувала 8,971 мільйона барелів на добу, що майже дорівнює показникам листопада, хоча плановий обсяг виробництва зріс на 30 тисяч барелів на день після завершення запланованих скорочень.