Попри чинний закон, який забороняє змінювати власників або бенефіціарів із російським походженням, з початку повномасштабного вторгнення 621 компанія в Україні зуміла прибрати російських власників і продовжує працювати на ринку. Деякі з них вже виграють державні тендери на мільйони гривень. Про це повідомляє Опендатабот.
Проблеми із реєстраційними змінами: порушення, але без наслідків
Згідно з даними Опендатабот, Міністерство юстиції провело вибіркову перевірку 10 компаній зі списку, і виявило, що у 8 з них були зафіксовані порушення під час перереєстрації власників. Проте жодні зміни скасовані не були, що дозволяє таким компаніям безперешкодно продовжувати діяльність на українському ринку.
За законом Міністерство юстиції має контролювати та перевіряти реєстраційні зміни, проте зволікання у проведенні перевірок та обмежений період для подачі скарг (до одного року) ускладнюють контроль. У більшості випадків терміни для оскарження порушень вже минули, що унеможливлює скасування реєстрацій.
Приклади компаній з «очищеною» репутацією
Серед компаній, які прибрали російських власників, і продовжують вигравати тендери, зокрема:
- РАВЕТТІ УКРАЇНА — зареєстрована за адресою масової реєстрації разом із 75 іншими бізнесами. За 2022 рік отримала 4,7 млн грн чистого прибутку, а з початку 2024 року виграла тендери на 3 млн грн.
- ДОМОФОН. ІНЖИНІРИНГ. ОХОРОНА — отримала 3,3 млн грн чистого прибутку за минулий рік.
- ГЕСТЛАЙФ ТРЕВЕЛ — дохід за 2022 рік склав 1,4 млн грн.
- ЕФ ЕС МАККЕНЗІ-Україна — заробила 515 тисяч грн прибутку.
- ЦЕНТР РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙ І БІЗНЕСУ — отримав прибуток 312 тисяч грн.
- ЕКСМО ЕКСЧЕНДЖ УКРАЇНА (тепер ЛАЛАНА ГРУП) — зазнала збитків на 1,6 млн грн та має борги перед бюджетом.
- РЕОСВІТ — володіє брендом Nadi Renardi та зареєстрована за адресою масової реєстрації з 53 іншими компаніями.
- НОВАКОМ УКРАЇНА — не подавала фінансову звітність із 2020 року.
Фіаско з контролем: кого притягнули до відповідальності
В окремих випадках відповідальність за незаконні зміни несли нотаріуси та державні реєстратори — їх тимчасово позбавляли доступу до реєстрів. Проте, як показує випадок із компанією «ПАЛВІ ТЕЛЕКОМ», система контролю має серйозні прогалини. У цьому випадку нотаріус надав підставу для перереєстрації, посилаючись на дозвіл на проживання росіянина, хоча Мін’юст не знайшов підтвердження цього документа в реєстрах.
Після зміни власників ПАЛВІ ТЕЛЕКОМ активно бере участь у державних тендерах: у 2023 році компанія виграла контракти на майже мільйон гривень, а у 2024 році — ще на 1,8 млн грн.
Олексій Іванкін, засновник Опендатабот, розкритикував відсутність ефективного контролю з боку держави:
«Україна вимагає від міжнародних партнерів арештовувати російські активи та передавати їх нам, водночас росіяни спокійно виводять свої капітали з України. Моніторинг реєстраційних дій практично відсутній. Навіть коли держава підтверджує порушення, жодних дій не відбувається через сплив термінів давності та відсутність постраждалої сторони».
Іванкін також наголосив на необхідності визначити орган, який би взяв на себе контроль за перереєстрацією активів та ініціював скасування термінів давності для таких випадків.
Публічний доступ до інформації про власників
Опендатабот зберігає інформацію про наявність російських власників у компаніях, навіть якщо вони були виключені з реєстрів. Однак компанії, які легально позбулися зв’язків із рф, можуть безкоштовно розмістити підтверджуючі документи на платформі для підтвердження своєї репутації.
Цей випадок ілюструє, як недосконалість системи контролю дозволяє компаніям зі зв’язками з рф продовжувати роботу в Україні, виграючи державні тендери, попри законодавчі обмеження та економічні санкції.