Прибутки отримані вперше за два минулих роки.
За перше півріччя 2024 року «Група Газпром» більш ніж утричі збільшила чистий прибуток завдяки зростанню експорту трубопровідного газу, високим обсягам продажів нафти та купівлі колишньої частки Shell Plc у проєкті «Сахалін-2», пише Bloomberg.
Згідно зі звітом про прибутки та збитки, опублікованим у четвер, російський енергетичний гігант отримав чистий прибуток у розмірі 1,04 трильйона рублів ($11,3 мільярда) за перші шість місяців 2024 року, порівняно з 296,2 мільярда рублів за аналогічний період минулого року.
«Ефективна робота нафтового бізнесу, збільшення експорту газу, включаючи заплановане зростання поставок до Китаю, та активні заходи зі зниження витрат» сприяли позитивним фінансовим результатам, зазначив заступник голови правління «Газпрому» Фаміль Садигов. Він також додав, що на показники вплинула консолідація Sakhalin Energy, оператора нафтогазового проєкту «Сахалін-2».
«Газпром», один із найбільших у світі виробників та експортерів енергії, переживає труднощі в своєму основному європейському газовому бізнесі з 2022 року після погіршення відносин Кремля із Заходом через вторгнення в Україну. У 2023 році компанія вперше за це століття зазнала річного чистого збитку.
Різке зростання чистого прибутку «Газпрому» цього року є позитивною новиною для акціонерів, найбільшим з яких є російський уряд. Будь-який потенційний дивіденд сприятиме національному бюджету, який відчуває тиск через зростання військових витрат і західні санкції.
У першій половині цього року російський експорт природного газу до Європи, який раніше був найбільшим ринком для «Газпрому», зріс більш ніж на чверть порівняно з першою половиною 2023 року, а поставки до Китаю перевищили договірні обсяги з China National Petroleum Corp., згідно з розрахунками Bloomberg і заявами компанії. «Газпром» очікує, що в 2025 році поставки газу до Китаю через трубопроводи досягнуть запланованих 38 мільярдів кубометрів на рік.
Цього року фінансові результати «Газпрому» також покращилися завдяки збільшенню частки в нафтогазовому спільному підприємстві «Сахалін-2» на Далекому Сході Росії. Компанія збільшила свою частку в проєкті майже до 78% після придбання 27,5% частки, яка раніше належала Shell, що вийшла з Росії на знак протесту проти вторгнення в Україну.
У фінансовому звіті зазначено, що у першому півріччі 2024 року «Газпром» попередньо визнав прибуток у розмірі близько 167,4 мільярда рублів від збільшення своєї частки в «Сахаліні-2». Крім того, нафтовий бізнес компанії, яким в основному керує ПАТ «Газпром нафта», отримав додаткові вигоди від зростання цін на нафту Urals, основну російську марку сирої нафти.