Пн. Бер 24th, 2025

Реальна вартість допомоги США Україні виявилась значно нижчою за офіційні оцінки – дослідження

Реальна вартість допомоги США Україні виявилась значно нижчою за офіційні оцінки – дослідження
Конгрес США / Фото з відкритих джерел

Реальна вартість військової допомоги США Україні істотно нижча за офіційно озвучену. Хоча у Вашингтоні називають суму понад 60 млрд доларів, реальні оцінки свідчать про 18,3 млрд доларів. Про це пише forex.ua, посилаючись на дані дослідження Economists for Ukraine.

Основною причиною розбіжностей називають завищену вартість застарілих запасів озброєння США. Хоча Міністерство оборони оцінило передане обладнання у 31 млрд доларів, дослідники вважають, що його реальна вартість становить лише 12,5 млрд доларів. Більша частина цієї техніки була списана, а її бойове застосування обмежене, що додатково знижує її цінність.

Близько $20 млрд оборонних інвестицій припадає на непряму передачу обладнання через союзні країни, зокрема Польщу, тоді як Україна отримала безпосередньо лише $340 млн.

Протягом трьох років війни США надали Україні допомогу на суму 50,9 млрд доларів. Із цієї суми 32,6 млрд доларів було спрямовано на бюджетну підтримку, зокрема на виплату зарплат, пенсій та покриття інших витрат, що компенсуються через механізми Світового банку та USAID.

“У публічних заявах про допомогу Україні часто не розрізняють асигнування та фактично надану підтримку”, — наголошує керівництво організації Economists for Ukraine.

Крім того, значна частина виділених коштів спрямовується на замовлення нових систем озброєння у США, проте їх постачання затягується. Із 12,1 млрд доларів, передбачених на закупівлю нового обладнання, реальна користь для України оцінюється лише у 5,5 млрд доларів.

Крім того, частина американської допомоги Україні надається у формі кредитів та фінансових гарантій. Зокрема, США залучили заморожені російські активи для забезпечення кредитів Україні та Молдові на суму 25 млрд доларів.

До прикладу, завдяки кредиту у 156 млн доларів Україна змогла придбати локомотиви виробництва США, що сприяло збереженню 800 робочих місць у Пенсильванії.

У підсумку дослідження зазначається, що реальна вартість військової допомоги США для України становить $18,3 млрд. Ще $32,6 млрд було надано у формі бюджетної підтримки, переважно через механізми відшкодування витрат.

Отже, загальна сума наданої допомоги за три роки досягла 50,9 мільярда доларів, що в середньому становить близько 17 мільярдів доларів на рік. За наявною інформацією, ця сума дорівнює лише 0,25% федерального бюджету США. Для порівняння, це приблизно така ж сума, яку Вашингтон витрачає на обслуговування та енергопостачання урядових будівель.

Автори звіту окремо підкреслюють, що Україна уважно контролює всі отримані кошти. За допомогою електронної системи управління можна відстежити всі витрати — від виплат заробітної плати державним службовцям до придбання офісного паперу. Проведені аудиторські перевірки не зафіксували випадків зловживань або відхилень у використанні міжнародної фінансової допомоги.

Related Post