В Україні помітно зростає вартість продуктів, причому найбільше ростуть в ціні необроблені продукти харчування. За останній рік темпи їх подорожчання сягнули 22,2%. Основні причини – слабкий урожай минулого року та несприятливі погодні умови в квітні, коли відбувається формування нового врожаю. Про це пише forex.ua з посиланням на НБУ.
Регулятор зазначив, що рівень загальної інфляції в країні наразі становить 15,1%. В Нацбанку також уточнили, які категорії товарів найбільше зростали в ціні у квітні.
“Швидше дорожчали борошно й крупи, фрукти та овочі (насамперед борщового набору) через низьку пропозицію якісної продукції. Додатковим чинником було й зміщення сезонності попиту на окремі продукти харчування, передусім яйця, через Великдень, що цьогоріч припав на квітень (у 2024 році – на травень). Водночас надходження імпортної продовольчої продукції та тепличних овочів дещо стримували зростання цін”, – йдеться в повідомленні.
Разом з тим, у квітні базова інфляція знизилася до 12,1%. Водночас темпи подорожчання оброблених харчових продуктів не змінилися й залишилися на рівні 17,3%. Основними чинниками зростання цін на хліб, хлібобулочні вироби та м’ясну продукцію стали подорожчання продовольчої сировини та подальше підвищення заробітних плат.
Крім того, в минулому місяці адміністративно регульовані ціни зросли на 19,5%. Зокрема, підакцизні товари підвищилися в ціні внаслідок зростання витрат на виробництво, змін у податковому регулюванні для виробників і імпортерів тютюну, а також через посилення заходів проти тіньового ринку.
Тим часом підвищення курсу гривні щодо долара сприяло зниженню цінового тиску на медикаменти, медичні вироби та обладнання. Крім того, це стало однією з причин уповільнення зростання вартості пального до 3,7%.
Непродовольча інфляція знизилася до 3,8%, що пояснюється стабільною ситуацією на валютному ринку. Водночас вартість послуг зростає досить швидкими темпами — на рівні 14,6%, що переважно зумовлено підвищенням заробітних плат і стійким попитом з боку споживачів. Проте зростання цін на окремі категорії послуг, такі як особистий догляд і страхування, почало сповільнюватися.