Сб. Кві 26th, 2025

Пальне в Україні могло б подешевшати ще більше, проте АЗС стримують зниження цін: причини

Пальне в Україні могло б подешевшати ще більше, проте АЗС стримують зниження цін: причини
Заправка авто на АЗС / Джерело: pixabay

В Україні з середини березня почалося зниження вартості бензину, дизельного пального та автогазу на АЗС, що пов’язано зі спадом цін на нафту. Хоча є потенціал для подальшого здешевлення, паливний бізнес стикається з ризиками, які можуть перешкоджати цьому процесу. Про це пише forex.ua з посиланням на “РБК-Україна”.

Аналітик консалтингової компанії “Нафторинок” Олександр Сіренко зазначає, що, хоча вартість нафти на ринку знизилася, українські АЗС поки що не поспішають переглядати ціни на пальне.

“АЗС бояться, що ще щось відбудеться та роздрібний бізнес суттєво втратить. Математика показує, що можна посунутися (зменшити ціну), а економіка показує, що не треба спішити”, – додав він.

Сіренко зазначає, що при падінні вартості нафти на 10% і більше ціни на пальне можуть зменшитися приблизно на 5 гривень за літр.

  • З 13 по 20 березня, за словами Олександра Сіренка, середня вартість бензину та дизельного пального на українських АЗС зменшилася на 58 копійок – 1 гривню за літр. У результаті бензин А-95 подешевшав до 55,71 гривні за літр, а дизельне пальне – до 54,06 гривні за літр.
  • При цьому ціна автогазу впала на 28 копійок, склавши в середньому 36,32 гривні за літр.

Які є ризики для паливного бізнесу

За словами Сіренка, подальше зниження вартості пального обмежують ризики для паливного ринку. Зокрема, йдеться про суттєве скорочення обсягів реалізації через зменшення чисельності населення та зниження його мобільності.

“В мереж АЗС є велика проблема – дуже падає реалізація, саме через війну”, – зазначає експерт.

Таким чином, через скорочення обсягів реалізації пального компаніям необхідно отримувати більший прибуток з кожного літра, аби компенсувати постійні витрати.

Також ще однією загрозою для бізнесу стало дворазове підвищення акцизу на нафтопродукти протягом останніх шести місяців – у вересні 2024 року та січні 2025 року. Крім цього, з 1 грудня 2024 року набула чинності норма Податкового кодексу, що зобов’язує АЗС сплачувати податок на прибуток наперед.

Related Post