З 1 лютого в Україні запроваджено жорсткіший контроль за фінансовими операціями, що пов’язані з картковими переказами. Тепер встановлюються обмеження на перекази коштів між картками та на рахунки IBAN, якщо сума транзакції перевищує 150 тисяч гривень. Про це пише forex.ua з посиланням на “24 Канал”.
Як зазначає економіст Олег Пендзин у коментарі виданню, наразі існують два рівні обмежень. Перший – це нормативний документ НБУ, який регулює перекази між картками, а другий – домовленість найбільших українських банків, що передбачає посилений контроль за такими операціями, включаючи перекази на IBAN.
Отже, обмеження на перекази через IBAN призведе до скорочення можливостей для проведення фінансових операцій з власних рахунків.
“Тобто якщо є на сьогоднішній момент у банку абсолютне підтвердження походження коштів, то в межах тих сум банк не буде мати жодних претензій. Це обмеження щодо до тих осіб, які не мають підтвердження походження доходів”, – пояснив експерт.
Кого насамперед зачеплять ці обмеження
За словами Пендзина, запровадження таких обмежень не є нововведенням, адже банки й раніше застосовували подібну практику в рамках фінансового моніторингу. Таким чином, якщо на картковий рахунок надходили кошти, що викликали підозри, незалежно від джерела чи методу переказу, фінансова установа все одно вимагала від клієнта документального підтвердження їхнього походження.
“Правда, зараз сума зменшена. Раніше сума була десь на рівні 250 тисяч гривень. Зараз от вони зменшили її – 150 тисяч гривень, потім буде до 100 тисяч. Тому, коли ми з Вами говоримо про посилення тих речей, ще раз повторюю, вони жодним чином не стосуються людей, які мають легальні доходи”, – зазначає економіст.
Разом з тим він підкреслює, що для 90% користувачів ці обмеження залишаться непомітними. Однак для деяких категорій громадян вони можуть спричинити деякі незручності.
“Це може стосуватися тих, хто займається інтернет-торгівлею. Та тих, хто замість того, щоб проводити розрахунки через рахунок ФОПа, – дають, до прикладу, на базарі номер рахунку своєї особистої картки. Це, по суті, детінізація українського суспільства”,
– пояснює Пендзин.
Він зазначає, що прагнення до європейських стандартів життя включає не лише вигоди, а й певні зобов’язання. Іншими словами, чимало людей хочуть жити на рівні Європи, проте водночас прагнуть уникнути високого податкового навантаження.