За 2024 рік Європейський Союз імпортував із Росії 5,34 млн тонн продукції гірничо-металургійного комплексу. Незважаючи на санкції, російські компанії й надалі отримують суттєві прибутки від поставок до ЄС – минулого року цей показник перевищив 2,5 млрд євро. Про це пише forex.ua з посиланням на GMK Center.
Це вказує на низьку дієвість запроваджених санкцій та існування лазівок, що дають змогу російським металургійним компаніям постачати продукцію до ЄС.
“Найбільші обсяги поставок припали на напівфабрикати – їх купили 3,15 млн т. Ключовими споживачами російських напівфабрикатів були Бельгія, Італія, Данія та Чехія – 425,65 тис. т (+11%). Також країни ЄС імпортували з РФ 1,03 млн т чавуну, та 1,04 млн т заліза прямого відновлення (DRI)”, – зазначає видання.
Отже, незважаючи на санкції, запроваджені Євросоюзом, поставки російської металопродукції до ЄС залишаються на високому рівні. Окремі держави, такі як Італія, Бельгія та Чехія, і далі активно закуповують продукцію з РФ.
“Україна, як кандидат та майбутній член єдиного європейського економічного простору, могла б замістити російських постачальників. Українські виробники здатні наростити випуск та експорт напівфабрикатів, чавуну та DRI, що дозволило б ЄС зменшити залежність від російської сировини та водночас підтримати економіку України. Однак для цього необхідні як додаткові інвестиції у виробничі потужності, так і політична воля європейських країн”, – підсумовує видання.
Нагадаємо, уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк раніше повідомив, що у 2023 році Росія поставила до Євросоюзу продукцію гірничо-металургійного комплексу (ГМК) на суму €3 млрд, а за перші дев’ять місяців 2024 року – ще на 2,1 млрд євро. У зв’язку з цим він наголосив на необхідності скасування санкційних винятків для окремих категорій російських товарів, зокрема металургійної продукції.
Також він підкреслив, що підприємства гірничо-металургійного комплексу безпосередньо сприяють розвитку російського військово-промислового комплексу. До прикладу, російська Група НЛМК, що належить олігарху Лісіну, постачає металургійні сляби до ЄС, водночас залишаючись єдиним виробником у Росії спеціальної електротехнічної сталі, яка має критичне значення для оборонної галузі країни-агресора.