Національний банк України визнав, що вартість продуктів у країні майже зрівнялася зі світовими показниками, тому зниження обсягів урожаю через весняні заморозки навряд чи істотно вплине на рівень продовольчої інфляції. Про це зазначалося на брифінгу у четвер, 5 червня, пише forex.ua з посиланням на liga.net.
У Нацбанку України припускають, що погодні умови цього року можуть негативніше позначитися на врожаях зернових та інших агрокультур, ніж очікувалося раніше. Водночас утримати продовольчу інфляцію вдасться легше, оскільки нестачу продуктів компенсуватимуть за рахунок імпорту.
“У нас ціни на продовольчі товари вже наблизилися, а за окремими продуктами навіть перевищують ціни в країнах-сусідах. Тому, власне, через цей фактор ми очікуємо, що повторення минулорічного суттєвого сплеску продовольчої інфляції ми зможемо уникнути”, – зазначив заступник очільника НБУ Сергій Ніколайчук.
Голова Національного банку Андрій Пишний підтвердив, що несприятливі погодні умови становлять загрозу для врожайності, що, своєю чергою, може вплинути на інфляційні очікування. Водночас він зауважив, що потенційний дефіцит деяких продуктів харчування можна компенсувати за рахунок імпорту.
“Є […] можливість покриття відповідного дефіциту за рахунок імпорту, якщо така необхідність виникне. Адже у нас подекуди внутрішні ціни вже наблизилися до світових, а за деякими позиціями навіть їх перевищують”, – зазначив Пишний.
У квітневому інфляційному звіті Нацбанк прогнозував урожай зернових на рівні 61,7 мільйона тонн у поточному році. Водночас міністр аграрної політики Віталій Коваль зазначив, що у разі реалізації найгіршого сценарію обсяг урожаю у 2025 році може зменшитися на 10% — до приблизно 51 мільйона тонн після 56,7 мільйона тонн у 2024 році.