Сб. Кві 26th, 2025

НАЗК закликає Раду не послаблювати контроль за статками чиновників

НАЗК закликає Раду не послаблювати контроль за статками чиновників
Ілюстративне фото / Джерело: nazk.gov.ua

На найближчому пленарному засіданні Верховна Рада розгляне зміни до закону “Про запобігання корупції”, які можуть значно послабити механізм моніторингу способу життя (МСЖ) держслужбовців. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) закликає народних депутатів не підтримувати ці поправки, адже їх ухвалення фактично зробить неможливою дієву перевірку майнового стану чиновників. Про це пише forex.ua.

Ще зміниться, якщо зміни все ж ухвалять:

  • Контролюватимуться лише доходи, отримані під час державної служби. Джерела статків, набуті до приходу на держслужбу, залишаться поза перевіркою. Це створить умови для узаконення необґрунтованих активів, які можна буде виправдати “раніше отриманими законними доходами”.
  • Чиновники отримають можливість приховувати майно, реєструючи його на сторонніх осіб. НАЗК матиме право перевіряти лише самого декларанта та його родину, тоді як активи, оформлені на друзів або підставних осіб, залишаться поза контролем агентства.
  • Буде тільки три місяці на перевірку. Процес моніторингу способу життя потребує тривалого часу, оскільки включає міжнародні запити та аналіз фінансових даних. Навіть найпростіші перевірки займають щонайменше пів року, а складні випадки можуть тривати понад рік. Встановлення нового обмеженого терміну змусить НАЗК закривати справи, не довівши їх до завершення.

Національне агентство з питань запобігання корупції підкреслює, що МСЖ вже довів свою результативність. Завдяки його роботі відомство передало до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури матеріали на суму 231,56 млн грн, а ще 30,95 млн грн уже повернуто до держбюджету. Загалом НАЗК виявило факти незаконного збагачення на більш ніж 1,5 млрд грн.

При цьому чинне законодавство не забороняє іншим правоохоронним органам збирати докази щодо незаконного збагачення. Водночас МСЖ відігравав ключову роль у запобіганні корупційним правопорушенням. Обмеження його можливостей може суттєво ускладнити протидію недоброчесним чиновникам.

У разі прийняття цих змін НАЗК позбудеться важливого механізму моніторингу корупційних ризиків. Агентство закликає парламентарів не допустити ухвалення поправок, що можуть створити загрозу фінансовому контролю в державі.

Related Post