Нд. Січ 19th, 2025

На випадок більш інтенсивної війни: МВФ оновив негативний сценарій для України

На випадок більш інтенсивної війни: МВФ оновив негативний сценарій для України
МВФ / Фото: Associated Press

Фахівці Міжнародного валютного фонду переглянули негативний сценарій для України у разі більш інтенсивної війни. Згідно з цим сценарієм, бойові дії можуть затягнутися до середини 2026 року. Про це пише forex.ua з посиланням на Меморандум з МВФ.

Негативний сценарій передбачає затяжний і більш інтенсивний військовий конфлікт, а також сильніший та триваліший економічний шок у порівнянні з базовим прогнозом, який передбачає завершення війни у четвертому кварталі 2025 року.

У негативному сценарії загальний дефіцит зовнішнього фінансування оцінюється в 177,2 млрд доларів, що значно перевищує показник у 148 млрд доларів, закладений у базовому сценарії. Прогнози основних макроекономічних показників для цього варіанту значно гірші: вони передбачають падіння реального ВВП із подальшим повільним відновленням, а також більш високий і тривалий рівень інфляції.

За цим сценарієм, шок розпочнеться у першому кварталі 2025 року, значно впливаючи на настрої бізнесу та домогосподарств, а також уповільнюючи повернення мігрантів. Окрім того, прогнозуються суттєвіші пошкодження енергетичної інфраструктури та частіші відключення електроенергії порівняно з базовим сценарієм.

У підсумку реальне зростання ВВП виявиться слабшим, ніж прогнозується у базовому сценарії, і становитиме -2,5% у 2025 році, тоді як у базовому сценарії очікується зростання на рівні 2,5-3,5%.

Значні потреби у фінансуванні оборони та зниження економічної активності спричинять подальше зростання бюджетного дефіциту в 2025-2026 роках. На валютному ринку знову виникне дисбаланс, який, імовірно, триватиме довше через погіршення показників експорту.

Відновлення виробництва в цьому сценарії буде більш повільним у порівнянні з базовим прогнозом через значніші втрати основного капіталу, погіршення ситуації на ринку праці та ослаблення фінансових балансів. У результаті виробничі показники залишатимуться нижчими за довоєнний рівень протягом тривалішого періоду.

Нинішній негативний сценарій передбачає поступове наближення до базового рівня в середньостроковій перспективі, що забезпечується такими чинниками, як перспектива вступу до ЄС, повернення мігрантів та зростання приватних інвестицій.

“Загалом, широкомасштабні обговорення з владою планів дій у надзвичайних ситуаціях під час шостого огляду підтверджують, що програма залишається надійною навіть у разі такого негативного сценарію. Дуже сильні політичні зобов’язання влади та послужний список, а також поновлені гарантії фінансування від міжнародних партнерів та очікуване полегшення боргового тягаря, вселяють упевненість у тому, що навіть у цьому оновленому негативному сценарії цілі програми з підтримання макроекономічної та фінансової стабільності, відновлення стійкості боргу та забезпечення середньострокової зовнішньої життєздатності можуть бути досягнуті”, – зазначають у МВФ.

Related Post