Україна досягла домовленостей щодо проведення важливих реформ.
Україна успішно пройшла перевірку персоналу за кредитною програмою Міжнародного валютного фонду, що відкриває шлях до отримання чергового траншу в розмірі 1,1 мільярда доларів, повідомляє Bloomberg.
Ці кошти стануть частиною більшого пакету допомоги на загальну суму 15,6 мільярда доларів, про що МВФ повідомив у своїй заяві в вівторок увечері. Виплата буде здійснена після схвалення угоди виконавчою радою фонду, що вважається формальністю. Очікується, що це станеться в найближчі тижні.
Україна продовжує шукати шляхи підтримки своєї економіки, яка зазнала значних втрат через понад два з половиною роки війни. Військові дії серйозно пошкодили енергетичну інфраструктуру та експортний потенціал країни. Уряд в Києві значною мірою покладається на фінансову підтримку від міжнародних партнерів, серед яких США та Європейський Союз, хоча громадська підтримка в цих країнах поступово зменшується через тривалий конфлікт.
Минулого тижня представники МВФ відвідали Україну для зустрічей з урядовцями в рамках чергового огляду програми. За результатами перевірки, Україна виконала всі кількісні критерії та досягла домовленостей щодо політичних та економічних реформ, які сприятимуть збереженню макроекономічної стабільності в умовах війни.
За прогнозами МВФ, зростання ВВП України в 2024 році становитиме 3%, хоча економічна активність сповільниться у другому півріччі через постійні атаки на енергетичну інфраструктуру та наслідки війни на ринку праці. У 2025 році прогнозується зростання на 2,5-3,5%. Однак фонд зазначає, що ризики для економічних перспектив залишаються високими.
Перед початком переговорів очікувалося, що МВФ тиснутиме на Україну для швидшої девальвації гривні, зниження процентних ставок та посилення зусиль зі збору податків для скорочення бюджетного дефіциту. Проте, за словами двох чиновників, які брали участь у переговорах, таких вимог не було.
Український уряд також зобов’язався дотримуватись стандартів корпоративного управління під час призначення керівництва енергетичної компанії «Укренерго». Окрім цього, Київ шукає додаткову фінансову підтримку від ЄС і США, зокрема за рахунок плану Великої сімки щодо заморожених російських активів, що може забезпечити 50 мільярдів доларів для покриття бюджетних потреб України у 2025 році.
Водночас МВФ попереджає, що подальша зовнішня допомога може бути менш передбачуваною. Наступний перегляд програми заплановано на грудень 2024 року.