Міністерство цифрової трансформації України заявило, що завдяки вдосконаленій системі контролю закупівель дронів у рамках проєкту «Армія дронів» вдалося заощадити 4,5 мільярда гривень бюджетних коштів.
У межах «Армії дронів» Мінцифра запровадила жорстку систему контролю, що охоплює всі етапи закупівель безпілотників. Відповідність процедур перевіряється Бюро економічної безпеки (БЕБ) та Національним антикорупційним бюро (НАБУ), які мають повний доступ до інформації про контракти через CRM-систему.
Закупівлі дронів проводяться через закритий функціонал Prozorro для отримання найвигідніших пропозицій, а ціни на кожен БПЛА проходять обов’язкову експертизу. Якщо виявляються завищені ціни, вони коригуються ще на етапі укладання контракту.
Протягом 2023 року Міністерство цифрової трансформації доклало зусиль для спрощення процедур і розвитку ринку дронів. Завдяки ухваленим змінам маржинальність виробників зросла з 1% до 25%, що є одним із найвищих показників у світі. Сьогодні на ринку працює вже 150 компаній, які постачають дрони для державних потреб.
Важливо, що державні органи уважно стежать за рівнем маржинальності, аби запобігти надмірному зростанню цін. Всі випадки порушень фіксуються детективами БЕБ та НАБУ.
Щоб підбити підсумки року та окреслити подальші кроки, Мінцифра провела зустріч із виробниками дронів, представниками Держспецзв’язку, БЕБ та НАБУ. Учасники обговорили проблеми та пропозиції для подальшого розвитку ринку. Міністерство вже ухвалило понад 30 нормативних актів для лібералізації ринку та створення сприятливих умов для виробників.
«Якщо ми прагнемо перемоги у війні завдяки технологіям, маємо підтримувати їхніх виробників. Водночас очікуємо від них чесності та відповідальності», — зазначили у Мінцифрі.