Щоб залишатися в межах лімітів, визначених міжбанківським меморандумом, українці нерідко відкривають рахунки в кількох банках та активніше користуються переказами на IBAN. Про це розповіла заступниця голови правління “Глобус Банку” Анна Довгальська, пише forex.ua з посиланням на liga.net.
“Також є частина клієнтів, які, щоб уберегтися від непотрібних ризиків, почали більш ретельно ставитися до таких банальних і часто невимушених транзакцій, як “скидання грошей на картку” родичам чи знайомим”, – зазначила вона.
На початку лютого кількість переказів з карток зменшилася приблизно на 12%, а загальний обсяг скоротився в середньому на 18%. Проте вже до середини місяця ситуація стабілізувалася, і прогнозується незначне зростання у березні-квітні на рівні 1-3%.
“Ми відстежуємо тенденції та аналізуємо вплив нових правил на поведінку клієнтів. Зазвичай “початковий період” після будь-яких нововведень потребує певної адаптації, для якої характерні коливання в обсягах переказів. Але протягом 2-3 місяців ситуація має стабілізуватися. Адже нові правила спрямовані саме на захист добросовісних користувачів банківських послуг і запобігання використанню фінансової системи з незаконною метою”, — сказала Довгальська.
За її словами, більшість великих банків вже давно використовують ризикоорієнтований підхід для оцінки клієнтської бази, тому з 1 лютого значних змін у кількості клієнтів із високим рівнем ризику через нові правила карткових переказів не зафіксовано.
“Кожен банк застосовує власні критерії оцінки ризику під час відкриття рахунку та подальшого обслуговування клієнта. Звичайно прогнози вказують на можливе зменшення кількості клієнтів із високим рівнем ризику через жорсткіші вимоги до фінансової прозорості. Водночас аналіз клієнтської бази довів, що в середньому по ринку частка клієнтів високого ризику не перевищує 5-7% в одному банку, що саме по собі свідчить про прийнятний стан прозорості ринку”, — зазначає Довгальська.
Банкірка зауважила, що результативність Меморандуму щодо прозорості роботи ринку платіжних послуг, відповідно до якого банки посилили моніторинг операцій та впровадили суворіші правила карткових переказів, визначатиметься взаємодією з іншими методами контролю та заходами з протидії незаконній діяльності, серед яких:
- виявлення та блокування шахрайських операцій;
- моніторинг транзакцій, пов’язаних з гемблінгом;
- протидія використанню “дропів” (підставних осіб) тощо.
“Комплексний підхід контролю дає змогу ефективніше захищати фінансову систему від зловживань, при цьому зберігаючи всі зручності для добросовісних клієнтів. Саме цієї стратегії дотримуються банки-підписанти Меморандуму про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг”, — наголосила експертка.
Національний банк 10 грудня 2024 року уклав Меморандум щодо прозорості роботи ринку платіжних послуг, який передбачає зниження лімітів на карткові перекази, із АТ “Ощадбанк”, АТ “Райффайзен Банк”, АТ “КБ ПриватБанк” та АТ “Універсал Банк” (monobank).
Згодом до цього Меморандуму долучилися ще 25 фінансових установ.
Відповідно до положень Меморандуму, для планових операцій за рахунками встановлюються ліміти: з 1 лютого 2025 року – до 150 000 грн щомісяця, а з 1 червня 2025 року – до 100 000 грн на місяць.
Крім того, передбачено контроль за обсягами переказів та обмеження на операції для клієнтів із непідтвердженими доходами: для осіб із “високим” рівнем ризику ліміт становить 50 000 грн. Для клієнтів із “середнім” та “низьким” рівнем ризику обмеження встановлюються на рівні 150 000 грн з 1 лютого 2025 року та 100 000 грн з 1 червня 2025 року.