Уряд Китаю дав зелене світло на спорудження гідроелектростанції на нижній ділянці річки Ярлунг Цангпо в Тибеті, яка здатна виробляти втричі більше електроенергії, ніж гребля “Три ущелини”. Про це пише forex.ua з посиланням на агенцію Bloomberg.
Раніше зазначалося, що ця гребля може стати найбільшою у світі, а вартість її будівництва складе 137 млрд доларів. Це зробить її одним із найвитратніших інфраструктурних проєктів в історії, а також вагомим стимулом для економічного відновлення в Китаї.
Даний проєкт потенційно може створити напруження між Китаєм і Індією, оскільки річка Ярлунг Цангпо перетинає спірну територію Аруначал-Прадеш, а потім впадає в одну з ключових річок Індії.
Дипломатичні відносини між двома країнами почали відновлюватися лише нещодавно після чотирирічної паузи, спричиненої прикордонним конфліктом у червні 2020 року, коли загинули приблизно 20 індійських і щонайменше 4 китайських військових.
Зведення дамби триватиме не менше десяти років і потребуватиме інтеграції з енергетичною мережею східного Китаю, оскільки в самому Тибеті відсутній попит на таку велику кількість електроенергії, пояснив Девід Фішман, старший менеджер енергетичної консалтингової компанії Lantau Group, що базується в Шанхаї.
“Це величезний інженерний проєкт. Річка має чудовий потенціал для гідроенергетики”, — підкреслив Фішман. “Однак усі країни нижче за течією турбуватимуться про наслідки зменшення водотоку. Індія дуже стурбована цим питанням”.
Китайська будівельна корпорація зазначає, що в нижній частині річки розташована величезна ущелина, здатна генерувати до 70 гігават електроенергії. Це більше ніж у три рази перевищує потужність греблі “Три ущелини”, яка наразі утримує статус найбільшої у світі.