Протягом трьох років війни західні партнери надавали Україні порівняно невелику, але стабільну підтримку, яка щорічно складала близько 80 мільярдів євро. З 2022 року основну частину цієї допомоги забезпечували донори з ЄС. Про це йдете у доповіді аналітиків Ukraine Support Tracker Кільського інституту, пише forex.ua з посиланням на “РБК-Україна”.
Експерти зазначають, що обсяг наданої допомоги є відносно незначним, якщо розглядати його у співвідношенні до ВВП держав-донорів.
До прикладу, Німеччина, Велика Британія та США спрямовували на допомогу Україні менш ніж 0,2% свого річного ВВП, тоді як інші багаті держави-донори, зокрема Франція, Італія та Іспанія, виділяли приблизно 0,1% від свого валового внутрішнього продукту за рік.
Навіть незначні витрати на внутрішню політику цих країн коштують у рази більше, ніж підтримка України. До прикладу, податкові пільги Німеччини на дизельне паливо щороку обходяться платникам податків утричі дорожче, ніж її військова допомога Україні.
“Якщо проаналізувати державні бюджети більшості європейських країн-донорів, то підтримка України за останні три роки виглядає радше як другорядна політична ініціатива, ніж як значне фінансове зобов’язання”, — зазначає керівник проєкту Ukraine Support Tracker у Кільському інституті Крістоф Требеш.
Варто нагадати, що згідно з даними інституту, за три роки Україна отримала близько 267 мільярдів євро допомоги. Із цієї суми майже 130 мільярдів євро (49%) було виділено на військову підтримку, 118 мільярдів євро (44%) — на фінансову допомогу, а 19 мільярдів євро (7%) — на гуманітарні потреби.
Загалом Європа суттєво випередила США за обсягами підтримки України. Європейські країни надали 70 мільярдів євро фінансової та гуманітарної допомоги, а також 62 мільярди євро на військові потреби. Для порівняння, США виділили 64 мільярди євро на військову підтримку та ще 50 мільярдів євро у вигляді фінансової й гуманітарної допомоги.