Пт. Чер 13th, 2025

Інфляція в Україні: як зберегти свої заощадження в умовах зростання цін

Інфляція в Україні: як зберегти свої заощадження в умовах зростання цін
Купюри гривні / Фото: "РБК-Україна"

В Україні спостерігається підвищення рівня інфляції, проте в найближчій перспективі прогнозується її сповільнення. З метою збереження власних заощаджень Національний банк пропонує громадянам низку фінансових механізмів, які дадуть змогу убезпечити свої кошти в умовах нестабільної економіки. Про це пише forex.ua з посиланням на delo.ua.

Що буде з цінами в Україні

В останні місяці Україна зіткнулася зі значним зростанням інфляції. Так, навесні вартість споживчих товарів зросла приблизно на 15% порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Цей ціновий стрибок був спричинений низкою ключових факторів.

Насамперед, нестача продовольчих запасів, спричинена слабким урожаєм минулого року, спровокувала дефіцит товарів на ринку, що суттєво підняло їхню вартість. Додатково, істотне збільшення вартості електроенергії стало наслідком масштабних ударів з боку РФ по енергетичній інфраструктурі України, що значно ускладнило стабільне забезпечення країни електрикою. Окрім цього, підвищення акцизного податку на тютюнові вироби також зробило свій внесок у загальне зростання вартості споживчих товарів.

Зростання витрат підприємств на оплату праці також істотно впливає на подорожчання, оскільки нестача робочої сили, спричинена воєнними умовами, ускладнює процес найму. Вимушене підвищення заробітних плат та труднощі з пошуком кадрів ведуть до зростання собівартості продукції та послуг.

Що прогнозується в майбутньому?

Нацбанк України очікує, що вже влітку темпи зростання інфляції почнуть зменшуватися під впливом кількох ключових чинників.

Зокрема, прогнозується покращення врожаю в нинішньому аграрному сезоні, що сприятиме стабілізації цін на продукти харчування. Крім того, зменшення світових цін на нафту допоможе стримати здорожчання пального. Також важливу роль відіграватимуть заходи НБУ, спрямовані на забезпечення стабільності на валютному ринку, які в комплексі сприятимуть зменшенню інфляційного тиску в країні.

Як вберегти свої заощадження від інфляції

Щоб убезпечити гривневі заощадження від знецінення, Нацбанк України підняв облікову ставку до 15,5%, одночасно стимулюючи банки активніше залучати строкові депозити у національній валюті. Це спричинило загострення конкуренції між фінансовими установами, які наразі пропонують річні депозитні ставки на рівні 15% і більше (до оподаткування).

Гривневі державні облігації залишаються перспективним варіантом для інвесторів, пропонуючи дохідність на рівні 16% річних без податкових зобов’язань.

За прогнозами НБУ, інфляція поступово скорочуватиметься, досягнувши однозначних показників до кінця року, а у 2026-му може стабілізуватися на рівні близько 5%. Водночас очікування бізнесу та громадян свідчать, що через рік інфляція може становити приблизно 10%. У цьому контексті гривневі депозити та державні облігації залишаються надійними інструментами для збереження вартості заощаджень.

Related Post